Windows 2002 til servere

Microsofts kommende styresystem til servere kommer hverken til at hedde XP eller Whistler.

indhold

Microsoft nye styresystem til servere har endelig fået et officielt navn. Server-versionen, der har haft kodenavnet Whistler, skal hedde Windows 2002. Både server-styresystemet og Windows XP har haft kodenavnet Whistler, hvilket har forvirret en del mennesker. Windows 2002 og Windows XP er begge bygget på koden fra Windows 2000. Windows 2002 skal bygge videre på serverversionerne af Windows 2000.

Windows 2002 produkterne er i øjeblikket i andet stadie af betatest, og de forventes at komme på markedet sidst på året og måske endda først i år 2002. Før da skal styresystemerne gennem en tredje beta samt en release candidate.

Windows 2002 udgives i to forskellige udgaver, 32-bit og 64-bit. For begge udgavers vedkommende er der tre forskellige versioner, nemlig Server, Advanced Server og Datacenter Server. Det vil sige, at der er i alt seks forskellige versioner.

En af de mange funktioner i Windows 2002 bliver i følge nyhedstjenesten CNet, at det bliver lettere at bruge Active Directory. Active Directory benyttes til at få overblik over hvilke computere, der er tilkoblet virksomhedens netværk, og hvad de kan gøre.

Udviklerne i Microsoft er allerede i gang med de følgende Windows-versioner, der har kodenavnet Blackcomb. Med denne version vil Microsoft forsøge at erobre serverne i de allerstørste firmaer, ligesom .Net-strategien vil komme i centrum.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere