Ny elektronikkæde åbner i Danmark i stedet for Computercity

De svenske ejere af Computercity er klar til at rulle ind i Danmark med et helt nyt varehuskoncept i stedet for Computercity, som nu lukkes.

Artikel top billede

Det har vakt en del opsigt, at de svenske ejere bag de kendte Computercity-butikker i Danmark onsdag meddelte, at de med en enkelt undtagelse lukker samtlige butikker i Danmark.

Det sker efter mange års presset økonomi i et stærkt konkurrencepræget marked.

Du kan læse mere om lukningerne her: Computercity bukker under: Må lukke ni butikker og fyrer stort set alle medarbejdere.

Nu meddeler de svenske ejere imidlertid, at de vil åbne et helt nyt elektronikvarehus-koncept i Danmark under navnet NetOnNet, der også kommer til at overtage alle garantier, reklamationer og lignende på varer købt i Computercity.

Det ligger i planerne, at Computercitys eneste tilbageværende varehus i Glostrup skal ombygges til en NetOnNet-butik, som de svenske ejere kalder for en NetOnNet Lagershop.

Glostrup-varehuset er det eneste af de 10 Computercity-varehuse, der er stor nok til at huse det nye NetOnNet-koncept, der bliver mere baseret på selvbetjening, ligesom de vil få et meget stort udvalg og ingen udstilling.

Istedet vil varerne stå i varehusene i deres emballage - lidt på den måde, som vi kender det fra Ikeas selv-pluk lagre.

Tidligere på året lukkede den hæderkronede danske elektronikkæde Fona efter mange år, hvor selskabet havde forsømt at indrette sig efter kundernes indkøbsvaner, der i høj grad er skiftet over mod online-handel.

Det kan du læse mere om her: Overblik: Slut med det danske folke-klenodie Fona: Hvordan kunne det gå så galt?

Det er noget, som de svenske ejere af Computercity nu forsøger at tage in mente, da NetOnNet i høj grad vil blive baseret på online.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S