Kritisk sikkerhedshul i Windows bliver udnyttet til angreb i Europa - snart kan sigtekornet rettes mod din pc

0-dagssårbarhed i Windows bliver udnyttet af fremmede magter til at ramme nøje udvalgte mål i Europa, siger sikkerhedsekspert. Snart kan sårbarheden udnyttes til at ramme alle Windows-brugere, lyder det.

Artikel top billede

I en lille uges tid har et kritisk sikkerhedshul i flere versioner af Microsofts operativsystem Windows været genstand for mange spekulationer om, hvem og hvordan lyssky bagmænd udnytter hullet.

Microsoft har på sin tech-blog forklaret, at hullet lige nu udnyttes af hackergruppen Strontium.

Denne gruppe kendes under navnet APT28 og ikke mindst Fancy Bear, der ligeledes er bagmændene for hackerangrebet mod Demokraternes mailservere i USA.

Det kan du læse mere om her: Microsoft slår alarm: Kritisk 0-dagssårbarhed i Windows bliver udnyttet netop nu

Sikkerhedsekspert Jens Monrad fra it-sikkerhedsselskabet FireEye bakker op omkring den teori og forklarer, at der sandsynligvis er tale om statssponserede hackere.

"Helt konkret har vi observeret, at både omtalte sårbarhed CVE-2016-7855 (Adobe-sårbarhed, red.) samt CVE-2016-7193 (Microsoft-sårbarhed, red.) er blevet brugt i såkaldte 0-dags-angreb mod strategiske mål i Europa og Mellemøsten," forklarer Jens Monrad til Computerworld.

"Angrebene er foretaget af, hvad vi mener, er en gruppe forbundet til en fremmed stat," fortsætter han.

Kan udvikle sig

Udover at opgradere til den seneste og sikreste version af Windows 10 samt vente på Microsoft-sikkerhedslappen med forventelig udgivelsesdato den 8. november, kan hele miseren med 0-dagssårbarheden udvikle sig ganske drastisk.

Det forklarer Jens Monrad, efter vi i denne uges indledende fase har oplevet målrettede angreb mod mål i Europa og Mellemøsten.

"Det betyder også, at de første angreb har været meget tilrettelagt specifikke mål, men på kort sigt, efter disse bliver mere kendt, så vil cyberkriminelle hurtigt begynde at benytte sig af disse sårbarheder i deres mere opportunistiske angreb," fortæller Jens Monrad.

"Disse efterfølgende angreb kan ramme alle, og typisk vil de bruges til at distribuere skadelig kode designet til at stjæle informationer eller til at distribuere ransomware," fortsætter han.

Inden alle sikkerhedslapper kommer på plads, opfordres alle til at hente de seneste sikkerhedsopdateringer hos Microsoft og hos Adobe.

Læs også:

Google sladrer om 0-dagssårbarhed i Windows: Hullet bliver aktivt udnyttet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse