Nye danske data afslører: Her er de mest populære smartphones i Danmark

Stort overblik over de mange smartphones på TDC's mobilnetværk viser, at danskerne slet ikke er i tvivl om hvilken producent, de foretrækker.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Træt af at høre om Apple hele tiden?

Du slipper ikke endnu. For danskernes smartphone-præferencer er ganske enkelt ikke til at tage fejl af: Det er Apple, Apple og atter Apple, før andre producenter kommer ind i billedet.

Det viser spritnye data fra landets største teleselskab, TDC/YouSee.

TDC har til Computerworld lavet et dataudtræk, der viser, hvilke smartphones og tablets, der var på selskabets 2G/3G/4G-mobilnetværk i oktober måned.

Skulle nogen stadig være i tvivl, så lad os bare slå det fast med syvtommersøm: Danske forbrugere er til Apples iPhones mere end til noget andet.

Så meget fylder Apples enheder i Danmark

Listen herunder viser de 15 enheder, der var flest af på TDC's mobilnetværk i oktober måned.

Ikke nok med at 10 af de 15 enheder bærer Apple-logoet; det er endda de første 10 pladser, Apple nupper.

Som det ses, er iPhone 6 og iPhone 5S de to klart mest populære smartphones på TDC's netværk.

Selvom den nye iPhone 7 nu har været på markedet i nogle måneder, er den slet ikke med på top 15-listen endnu.

Læs også: Mange danske iPhone-brugere mener pludselig at være ramt af batteri-problem - men de fleste tager formentlig fejl

Til gengæld er det interessant at se, at eksempelvis iPhone 4 stadig fylder så meget. Denne iPhone-model blev sendt på markedet i 2010 og har altså efterhånden en del år på bagen.

Det ses dog også, at antallet af iPhone 4-enheder på TDC's netværk er dykket med 5,93 procent alene fra september til oktober.

I samme periode er iPhone SE steget med 15,67 procent.

Lige så suveræn Apple er på førstepladsen, lige så solid er Samsungs andenplads, som det fremgår af tabellen herunder:

De 10 mest populære producenter

TDC har også lavet et data-udtræk, der viser de 10 mest populære smartphone- og tablet-brands på TDC's netværk.

Her står Apple-enhederne samlet for hele 49 procent. Til sammenligning er Apples globale markedsandel ifølge den seneste opgørelse fra Gartner på 11,5 procent. Læs mere om det her.

Samsung lander i TDC's opgørelse på andenpladsen med 20 procent.

Det er på listen herunder også interessant, at Nokia-enhederne stadig ligger på otte procent - det er ligeså meget som Huawei, Sony og HTC til sammen.

De 10 mest populære producenter på TDC's netværk i oktober måned:

Apple Inc: 49%
Samsung Korea: 20%
Nokia Corporation: 8%
Microsoft Mobile Oy, Nokia Corporation: 6%
HUAWEI Technologies Co Ltd: 3%
Doro AB: 3%
Sony Mobile Communications: 3%
HTC Corporation: 2%
LG Electronics Inc: 2%
Andre: 5%

Læs også:

Magtskifte på vej: Samsung og Apple mister grebet om smartphonemarkedet - konkurrenter stormer frem

Mange danske iPhone-brugere mener pludselig at være ramt af batteri-problem - men de fleste tager formentlig fejl

Ny måling af 4G-netværk: Sådan står det til med 4G i Danmark

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura