Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

Sikkerhedsekspert finder mere end 40 alvorlige sikkerhedshuller og manglende krypteringer i Samsungs fjernsyn med Tizen-styresystemet.

Artikel top billede

Fjernsyn er ikke længere blot en skærm til at vise et tv-signal, men i stedet en lille computer i sig selv med apps, tjenester og internetforbindelse.

Og alt imens vi forelsker os i fjernsynets flotte 4K-opløsning, HDR-farver og det millimetertynde design, er det de færreste, der skænker fjernsynets sikkerhed en tanke.

Ifølge mediet Motherboard er Samsungs selvudviklede Tizen-platform en "hackers drøm" med over 40 kritiske nul-dagssårbarheder i softwaren, som kan tilgås uden at være i fysisk kontakt med fjernsynet.

Tizen-systemet benyttes både på nogle af Samsungs fjernsyn samt flere at selskabets smartwatches.

"Det er måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set. Alt hvad der kan gøres forkert, er blevet gjort forkert, og det ligner, at en førsteårsstuderende har skrevet softwaren," forklarer Amihai Neiderman, en israelsk forsker ved Kaspersky Labs Security Summit ifølge Motherboard.

CIA-beskyldninger og dårlig kode

Imens alle de 40 fundne fejl betød, at Tizen-fjernsyn kunne fjerntilgås, var der særlig en fejl, der var ekstra kritisk.

Sårbarheden tillod kriminelle at overtage Tizen Store - OS'ets app-butik - for at videregive ondsindet kode direkte ind i tv'et.

Han fandt også ud af, at Samsungs programmører ikke benytter SSL-kryptering i fjernsynet.

Samsung har også planer om at benytte Tizen i sine kommende smarte køleskabe og vaskemaskiner.

Sikkerhedsforskerens påstande kommer i kølvandet på WikiLeaks-afsløringerne om CIA, der angiveligt har kunne hacke et Samsung-TV til overvågning. Dokumenterne afslørede dog også, at CIA fysisk skulle tilgå fjernsynet for at implementere den ondsindede software, men det er der åbenbart ikke længere brug for.

Samsung: "Vi samarbejder med sikkerhedseksperten"
I første omgang var Samsung afvisende over for påstandende om, at der skulle være så alvorligt et sikkerhedsproblem med selskabets fjernsyn.

Dog ændrede Samsung mening ifølge Motherboard, og samarbejder nu med sikkerhedsforskeren for at få lukket potentielle huller.

Tilfældet med sikkerhedshuller i Samsungs Tizen-TV er langt fra en ensom svale. Efter at flere af vores dagligdagselektronik i stigende grad bliver forbunden på en eller anden måde, stiger antallet af enheder, som kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Problemet er stort, da forbundne enheder langt fra altid modtager opdateringer.

Det førte blandt andet til et gigantisk "IoT-angreb" i efteråret, hvor printere og andre forbundne enheder var en del af et større DDOS-angreb.

Læs mere her: Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Når IoT-enheder er det svage led: Sådan går ransomware-hackerne på jagt i dit netværk

Nye tal afslører: Vi er da flintrende ligeglade med sikkerhedsopdateringer af smarte dimser derhjemme

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura