Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

Sikkerhedsekspert finder mere end 40 alvorlige sikkerhedshuller og manglende krypteringer i Samsungs fjernsyn med Tizen-styresystemet.

Artikel top billede

Fjernsyn er ikke længere blot en skærm til at vise et tv-signal, men i stedet en lille computer i sig selv med apps, tjenester og internetforbindelse.

Og alt imens vi forelsker os i fjernsynets flotte 4K-opløsning, HDR-farver og det millimetertynde design, er det de færreste, der skænker fjernsynets sikkerhed en tanke.

Ifølge mediet Motherboard er Samsungs selvudviklede Tizen-platform en "hackers drøm" med over 40 kritiske nul-dagssårbarheder i softwaren, som kan tilgås uden at være i fysisk kontakt med fjernsynet.

Tizen-systemet benyttes både på nogle af Samsungs fjernsyn samt flere at selskabets smartwatches.

"Det er måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set. Alt hvad der kan gøres forkert, er blevet gjort forkert, og det ligner, at en førsteårsstuderende har skrevet softwaren," forklarer Amihai Neiderman, en israelsk forsker ved Kaspersky Labs Security Summit ifølge Motherboard.

CIA-beskyldninger og dårlig kode

Imens alle de 40 fundne fejl betød, at Tizen-fjernsyn kunne fjerntilgås, var der særlig en fejl, der var ekstra kritisk.

Sårbarheden tillod kriminelle at overtage Tizen Store - OS'ets app-butik - for at videregive ondsindet kode direkte ind i tv'et.

Han fandt også ud af, at Samsungs programmører ikke benytter SSL-kryptering i fjernsynet.

Samsung har også planer om at benytte Tizen i sine kommende smarte køleskabe og vaskemaskiner.

Sikkerhedsforskerens påstande kommer i kølvandet på WikiLeaks-afsløringerne om CIA, der angiveligt har kunne hacke et Samsung-TV til overvågning. Dokumenterne afslørede dog også, at CIA fysisk skulle tilgå fjernsynet for at implementere den ondsindede software, men det er der åbenbart ikke længere brug for.

Samsung: "Vi samarbejder med sikkerhedseksperten"
I første omgang var Samsung afvisende over for påstandende om, at der skulle være så alvorligt et sikkerhedsproblem med selskabets fjernsyn.

Dog ændrede Samsung mening ifølge Motherboard, og samarbejder nu med sikkerhedsforskeren for at få lukket potentielle huller.

Tilfældet med sikkerhedshuller i Samsungs Tizen-TV er langt fra en ensom svale. Efter at flere af vores dagligdagselektronik i stigende grad bliver forbunden på en eller anden måde, stiger antallet af enheder, som kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Problemet er stort, da forbundne enheder langt fra altid modtager opdateringer.

Det førte blandt andet til et gigantisk "IoT-angreb" i efteråret, hvor printere og andre forbundne enheder var en del af et større DDOS-angreb.

Læs mere her: Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Når IoT-enheder er det svage led: Sådan går ransomware-hackerne på jagt i dit netværk

Nye tal afslører: Vi er da flintrende ligeglade med sikkerhedsopdateringer af smarte dimser derhjemme

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S