Samsungs fjernsyn er en sikkerhedsmæssig katastrofe: "Måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set"

Sikkerhedsekspert finder mere end 40 alvorlige sikkerhedshuller og manglende krypteringer i Samsungs fjernsyn med Tizen-styresystemet.

Artikel top billede

Fjernsyn er ikke længere blot en skærm til at vise et tv-signal, men i stedet en lille computer i sig selv med apps, tjenester og internetforbindelse.

Og alt imens vi forelsker os i fjernsynets flotte 4K-opløsning, HDR-farver og det millimetertynde design, er det de færreste, der skænker fjernsynets sikkerhed en tanke.

Ifølge mediet Motherboard er Samsungs selvudviklede Tizen-platform en "hackers drøm" med over 40 kritiske nul-dagssårbarheder i softwaren, som kan tilgås uden at være i fysisk kontakt med fjernsynet.

Tizen-systemet benyttes både på nogle af Samsungs fjernsyn samt flere at selskabets smartwatches.

"Det er måske den dårligste kode, jeg nogensinde har set. Alt hvad der kan gøres forkert, er blevet gjort forkert, og det ligner, at en førsteårsstuderende har skrevet softwaren," forklarer Amihai Neiderman, en israelsk forsker ved Kaspersky Labs Security Summit ifølge Motherboard.

CIA-beskyldninger og dårlig kode

Imens alle de 40 fundne fejl betød, at Tizen-fjernsyn kunne fjerntilgås, var der særlig en fejl, der var ekstra kritisk.

Sårbarheden tillod kriminelle at overtage Tizen Store - OS'ets app-butik - for at videregive ondsindet kode direkte ind i tv'et.

Han fandt også ud af, at Samsungs programmører ikke benytter SSL-kryptering i fjernsynet.

Samsung har også planer om at benytte Tizen i sine kommende smarte køleskabe og vaskemaskiner.

Sikkerhedsforskerens påstande kommer i kølvandet på WikiLeaks-afsløringerne om CIA, der angiveligt har kunne hacke et Samsung-TV til overvågning. Dokumenterne afslørede dog også, at CIA fysisk skulle tilgå fjernsynet for at implementere den ondsindede software, men det er der åbenbart ikke længere brug for.

Samsung: "Vi samarbejder med sikkerhedseksperten"
I første omgang var Samsung afvisende over for påstandende om, at der skulle være så alvorligt et sikkerhedsproblem med selskabets fjernsyn.

Dog ændrede Samsung mening ifølge Motherboard, og samarbejder nu med sikkerhedsforskeren for at få lukket potentielle huller.

Tilfældet med sikkerhedshuller i Samsungs Tizen-TV er langt fra en ensom svale. Efter at flere af vores dagligdagselektronik i stigende grad bliver forbunden på en eller anden måde, stiger antallet af enheder, som kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Problemet er stort, da forbundne enheder langt fra altid modtager opdateringer.

Det førte blandt andet til et gigantisk "IoT-angreb" i efteråret, hvor printere og andre forbundne enheder var en del af et større DDOS-angreb.

Læs mere her: Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Når IoT-enheder er det svage led: Sådan går ransomware-hackerne på jagt i dit netværk

Nye tal afslører: Vi er da flintrende ligeglade med sikkerhedsopdateringer af smarte dimser derhjemme

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job