Region Hovedstaden om million-aftale: Kunstig intelligens løser personalemangel

Eksploderende datamængder, personalemangel og skræddersyet kræftbehandlinger. Region Hovedstadens formand Sophie Hæstorp Andersen løfter sløret for indholdet i den nye millionaftale med IBM om kunstig intelligens.

Artikel top billede

Da Region Hovedstaden i sidste uge indgik en million-aftale om kunstig intelligens med IBM, så handlede det især om udfordringer med at få kvalificeret sundhedspersonale.

Det fortæller regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) til Computerworld:

"Vi bruger mere og mere billeddiagnostik i sundhedsvæsenet, når vi skal se efter kræftknuder, tumorer, væskeansamlinger eller brud."

"Den store udfordring er, at det lægger et pres på antallet af vores radiologer og radiografer. De skal jo se på måske 100 billeder og det gør dem til flaskehalsen når patienter skal udredes eller behandles," forklarer formanden.

 "Ved at fodre billederne til en supercomputer, som endda bliver klogere, når den rammer rigtigt eller forkert, så kan vi få en nøjagtighed, som er rigtig god på rigtig kort tid. Resultatet er effektivisering på et område, hvor vi allerede mangler personale," uddyber hun.

Bedre behandling af kræftpatienter

Mens IBMs Watson-teknologi starter med at kigge på tusindvis af scanningsbilleder, så har regionsrådsformanden også kig på, hvordan supercomputere kan være med til at forbedre behandlingen for hovedstadens kræftpatienter:

"Vi ved allerede i dag, at nogle mennesker får en behandling som ikke gavner dem. De modtager måske en pille, som koster 80.000 kroner, hvor måske en tredjedel får det bedre, en tredjedel oplever ingen effekt og måske en tredjedel får bivirkninger. Det er både ineffektivt og skidt for patienterne," forklarer Sophie Hæstorp Andersen.

Hun uddyber, at der derfor er stor fokus på såkaldt personlig medicin, hvor behandlingen kan skræddersyes ud fra blandt andet patientens gener:

"Menneskets gener er allerede kortlagte, men vi skal blive endnu klogere på, hvordan de hænger sammen med kræftbehandlingen. Men for at komme derhen har vi brug for regnekraften fra supercomputere."

Pilotforsøg allerede gennemført

"Vi har allerede lavet et pilotforsøg med Watson og ladet den analysere data fra en patient. Derefter gennemtrawlede Watson hele verdens medicinske litteratur og kom med en række forslag."

På trods af mulighederne for effektivisering og bedre behandling ser Sophie Hæstorp Andersen dog ikke Watson overtage sundhedsvæsenet i hele hovedstaden:

"Jeg ser ikke computere som Watson afløse læger eller sygeplejersker lige nu. Men de kan supplere det uddannede personale og få skabt hurtigere beslutninger. Der er jo allerede nu områder, hvor vi har mangel på uddannet personale."

"Anvendelsen af it rejser samtidigt nogle etiske udfordringer. For hvad hvis systemet begynder at konkludere i en helt anden retning, end hvad der er rigtigt? Det er faren ved systemer, som skal blive klogere. Derfor er det vigtigt for mig, at systemerne i første omgang fungerer ved siden af personalet og ikke som erstatning for dem," slutter regionsrådsformanden.

Læs også: Alzheimersforeningens direktør vil finde kur i data - men er bekymret over begrænsningerne fra EU

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S