"Fem minutter senere sendte han en mail, hvor han skrev, at han aldrig havde haft selvmordstanker, og hvis han blev fundet død, så havde han altså ikke taget livet af sig selv"

"Fem minutter senere sendte han en mail, hvor han skrev, at han aldrig havde haft selvmordstanker, så hvis han blev fundet død, så havde han ikke taget livet af sig selv."

Artikel top billede

Jeg kan huske den sommer i 2010, hvor sagen om Stuxnet kørte (cyberangreb på Iran .red). Det var noget helt særligt. Vi brugte hele sommeren på at dekode og forstå, hvad det var Stuxnet-ormen gjorde, for den var så anderledes.

Vi forstod Windows-delen af den, men så var der Siemens-delen, som vi aldrig havde set før. Vi begyndte at lære Siemens-programmering for at finde ud af, hvad den gjorde. Det gjorde vi sammen med folkene fra Symantec, Computer Associates, Microsoft og Kaspersky. Vi var alle på den samme mailingliste og ingen havde set noget som det her før.

Omkring to uger inde i forløbet var vi sikre på, at det måtte være en stat, der stod bag angrebet, for det var så massivt. Det måtte have kostet millioner at udvikle noget så ekstraordinært, så vi var helt sikre på, at det måtte være et statsligt angreb.

En af forskerne fra Australien, der dengang arbejdede for CA, var den første der fandt ud af det. Han sendte en e-mail til alle på listen. Der stod, at han mente, at angrebet var rettet mod Iran og deres atomreaktorer.

Fem minutter senere sendte han endnu en e-mail til os, hvor han skrev til os allesammen, at han efter at være kommet med den her udmelding, gerne ville forsikre os alle om, at han aldrig nogensinde havde haft noget, der mindede om selvmordstanker, og hvis han endte med at blive fundet død et sted, så havde han altså ikke taget livet af sig selv. 

Så paranoide var vi omkring, hvem der havde gjort det. Nu hvor vi havde fundet ud af, at det var den israelske efterretningstjeneste Mossad, der stod bag angrebet, så ville de jo nok komme efter os.

Han er iøvrigt stadig i live og har det fint, men hele den sommer så vi spøgelser overalt.

Mikko Hypponen, it-sikkerhedsekspert og chief research officer (CRO) i F-Secure

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS