"Husk på, at det første fly var bygget af stof og træ. Selv de gamle egyptere kunne have fløjet fra toppen af pyramiderne for 5.000 år siden."

"På blot 66 år har vi haft ekspeditioner til Sydpolen, Nordpolen, Mount Everest, Marianergraven og månen. For mig viser det, at innovation ikke kun handler om at have en ny ide. Det handler også om at smide de gamle regler og skikke væk."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Når vi ser på månelandingen, de første mennesker på toppen af Mount Everest eller de første flyvemaskiner, så handler det ikke bare om en ny idé, det handler om et helt grundlæggende skift.

De steder har været en del af menneskets drømme igennem tusindvis af år, så hvorfor skete alle de ting inden for den samme korte periode?

Du kan påstå, at det skyldtes teknologien. Det passer i hver fald, når det kommer til månelandingen. Men ikke hvis vi taler om Mount Everest eller de første fly. Her var det ikke teknologi, der gjorde den afgørende forskel.

Husk på, at det første fly var bygget af stof og træ. Selv de gamle egyptere kunne have fløjet fra toppen af pyramiderne for 5.000 år siden. Men det gjorde de ikke. 

Hvorfor ikke? Fordi deres religion forbød det - kun guderne måtte flyve.

Eller Leonardo da Vinci, som byggede modeller af flyvende maskiner. De kunne have taget en pilot ombord. Men han var ikke dum nok til at prøve at flyve i dem. For han var sikkert blevet torturet og brændt på bålet af kirken, hvis han havde. 

Og nepaleserene og tibetanerne kiggede på Mpunt Everest i tusindvis af år. Men for dem var det forbudt at betræde det hellige bjerg. 

Så det var først i det 20. århundrede, at der var opdagelsesrejsende, som var ligeglade med alle reglerne, som ville prøve det uanset hvad.

Og på blot 66 år havde vi ekspeditioner til Sydpolen, Nordpolen, Mount Everest, Marianergraven og månen. 

For mig viser det, at innovation ikke kun handler om at have en ny ide. Men også om at smide de gamle regler og skikke væk hvis de står i vejen for fremskridtet.

Bertrand Piccard, idemand og pilot på Solar Impulse, det første sol-drevne fly til at flyve jorden rundt. Fortalt på Deloitte Digital Agenda 2018.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S