"Husk på, at det første fly var bygget af stof og træ. Selv de gamle egyptere kunne have fløjet fra toppen af pyramiderne for 5.000 år siden."

"På blot 66 år har vi haft ekspeditioner til Sydpolen, Nordpolen, Mount Everest, Marianergraven og månen. For mig viser det, at innovation ikke kun handler om at have en ny ide. Det handler også om at smide de gamle regler og skikke væk."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Når vi ser på månelandingen, de første mennesker på toppen af Mount Everest eller de første flyvemaskiner, så handler det ikke bare om en ny idé, det handler om et helt grundlæggende skift.

De steder har været en del af menneskets drømme igennem tusindvis af år, så hvorfor skete alle de ting inden for den samme korte periode?

Du kan påstå, at det skyldtes teknologien. Det passer i hver fald, når det kommer til månelandingen. Men ikke hvis vi taler om Mount Everest eller de første fly. Her var det ikke teknologi, der gjorde den afgørende forskel.

Husk på, at det første fly var bygget af stof og træ. Selv de gamle egyptere kunne have fløjet fra toppen af pyramiderne for 5.000 år siden. Men det gjorde de ikke. 

Hvorfor ikke? Fordi deres religion forbød det - kun guderne måtte flyve.

Eller Leonardo da Vinci, som byggede modeller af flyvende maskiner. De kunne have taget en pilot ombord. Men han var ikke dum nok til at prøve at flyve i dem. For han var sikkert blevet torturet og brændt på bålet af kirken, hvis han havde. 

Og nepaleserene og tibetanerne kiggede på Mpunt Everest i tusindvis af år. Men for dem var det forbudt at betræde det hellige bjerg. 

Så det var først i det 20. århundrede, at der var opdagelsesrejsende, som var ligeglade med alle reglerne, som ville prøve det uanset hvad.

Og på blot 66 år havde vi ekspeditioner til Sydpolen, Nordpolen, Mount Everest, Marianergraven og månen. 

For mig viser det, at innovation ikke kun handler om at have en ny ide. Men også om at smide de gamle regler og skikke væk hvis de står i vejen for fremskridtet.

Bertrand Piccard, idemand og pilot på Solar Impulse, det første sol-drevne fly til at flyve jorden rundt. Fortalt på Deloitte Digital Agenda 2018.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S