2 x LCD = 3D

Ny skærmteknologi giver mulighed for at se tredimensionelt uden brug af særlige briller.

Indhold

Deep Video Imaging i New Zealand har udviklet en fladskærm, der gør det muligt at se realistiske tredimensionale billeder. Firmaet benytter to LCD-paneler oven på hinanden i hver Actualdepth-skærm, og derved skabes en 3D-effekt.

Der er ikke brug for specielle briller eller kameraer, der følger øjnenes bevægelser. Man behøver heller ikke at stå direkte foran skærmen for at opleve illusionen om den tredje dimension.

Actualdepth kan også anvendes til at øge mængden af information på skærmen, idet der kan fremvises to forskellige billeder oven i hinanden. Det kan for eksempel være praktisk for flyveledere, der får radarbilledet oven på vejrinformation eller et kort over landingsbanerne. Brugeren kan selv bestemme, hvilket af billederne, der skal være øverst, og man kan sikre sig, at der ikke går information tabt, fordi en detalje er skjult bag noget andet.

Panelerne leveres af LG/Philips, og der er i øjeblikket to modeller, nemlig en på 12 tommer med 800x600-opløsning og en på 15 tommer med opløsningen 1024x768. Skærmene kan bruges med alle styresystemer blot kræves et grafikkort med to video-udgange.

Deep Video Imaging er ikke alene om at fremstille skærme med en imponerende 3D-virkning. Tyske ELSA har haft en 18'' fladskærm ved navn Ecomo 4D på programmet i et års tid, men den anvender sporing af øjenpositioner til at frembringe 3D-billeder på et enkelt LCD-panel i stedet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job