Morgen-briefing: Coronavirus får tech-aktier til at falde for anden dag i træk / Tech-giganter melder afbud til spilmesse på grund af smittefare / Hørerapparatets-familie investerer millioner i ny tandpleje-app

Tech-aktier falder for anden dag i træk. Corona-frygt får tech-giganter til at melde afbud til spilmesse. Philips også ramt af coronavirus. Hørerapparatets-familie investerer millioner i ny tandpleje-app. Smarthøjtalere optager dig 19 gange i døgnet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer onsdagens morgen-briefing fra Computerworld. Igen i dag er den håndbrygget af Jacob Wittorff.

Vi lægger ud med nyt om coronavirussen Covid-19, hvor frygten for en pandimi fortsætter med at påvirke den globale tech-industri.

Tech-aktier falder for anden dag i træk

Da de amerikanske børser lukkede tirsdag klokken 22 dansk tid, var det med store fald for en anden dag i træk.

Det toneangivende Dow Jones-indeks var ved lukketid faldet med 879 point, hvilket svarer til 3,1 procent. Tech-aktier som Apple, Facebook og Amazon faldt igen tirsdag.

Ifølge CNBC skyldes de store fald, at de nye tilfælde af coronavirus i Italien, Iran og Sydkorea får investorerne til at frygte for de økonomiske konsekvenser, hvis det udvikler sig til en pandimi.

Corona-frygt får tech-giganter til at melde afbud til spilmesse

Frygten for spredning af coronavirussen Covid19 har også fået Electronic Arts, Playstation og Facebook til at melde afbud til den store spilmesse GDC 2020. Det skriver spilmediet Pcgamer.

Electronic Arts oplyser i en meddelelse, at selskabet af hensyn til de ansattes helbred vælger at begrænse alle forretningsrejser, der ikke er af afgørende nødvendighed.

”Af den grund aflyser vi vores officielle deltagelse i GDC og begrænser vores deltagelse ved andre begivenheder,” lyder det fra spilfirmaet.

Game Developers Conference 2020, som konferencen fulde navn er, skal efter planen løbe af stablen om mindre end en måned.

Philips også ramt af coronavirus

Den hollandske elektronikgigant Philips melder sig ligeledes i køen af virksomheder, der står til at blive ramt af de negative effekter af udbruddet af coronavirussen Covid-19.

Selskabet forventer således, at resultatet i første kvartal af 2020 vil blive dårligere end forventet. Det skriver det hollandske medie ED.

Det skyldes ifølge Philips både, at virussen har ramt efterspørgslen efter selskabets produkter i Kina samt at den skaber problemer for selskabets leverandørnetværk i Asien.

Hørerapparatets-familie investerer millioner i ny tandpleje-app

T&W Holding, der er ejet af familien bag hørerapparatsselskabet Widex, har investeret 10 millioner kroner i tandpleje-appen Adent. Det skriver Børsen.

Appen har ambitioner om en global udrulning, og Børsen oplyser, at Adent har et mål om at få 50 millioner brugere i 2025.

Ifølge Børsen fungerer appen på den måde, at brugeren bliver stillet en masse spørgsmål om sin tandsundhed, når vedkommende tager appen i brug. Herefter kan brugeren også tage billeder af sin mund og tænder, som herefter bliver analyseret af appen.

På baggrund af de oplysninger vil brugeren få rådgivning til bedre tandsundhed.

Smarthøjtalere optager dig 19 gange i døgnet

Hvis du har en smarthøjttaler, som eksempelvis en Google Home eller en Amazon Echo, så må du forvente, at den optager dig op mod 19 gange i døgnet uden, at du selv har aktiveret den.

Det viser en ny undersøgelse fra det amerikanske universitet Northeastern University ifølge ZDNet.

Ifølge undersøgelsen svinger antallet af uønskede aktiveringer mellem 1,5 gange og 19 gange om dagen, og den gennemsnitlige aktiveringstid er på intet mindre end 43 sekunder, og i den tid kan brudstykker af samtaler blive optaget.

Ifølge undersøgelsen er Apple digitale assistent Siri den digitale assistent, der oftest bliver aktiveret.

Om dagen i dag: Radaren blev testet første gang

Den 26. februar 1935 blev radaren født. På denne dag demonstrerende Robert Watson.Wat og Arnold Wilkins ifølge magasinet Wired første gang, at fly kunne blive lokaliseret gennem radiobølger.

Opdagelsen betød, at Storbritannien ved Anden Verdenskrigs udbrud havde et fuldt fungerende radar-netværk ved Den Engelske Kanal, og det har en væsentligt del af æren for, at det lykkedes for Storbritannien at vinde luftkrigen mod Nazi-Tyskland.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S