Omada er Danmarks dygtigste it-selskab

Top 100 2004 Omada er kåret som Danmarks dygtigste it-virksomhed 2004 på Computerworlds Top 100-konference. Selskabet har skabt en profitabel forretning på et stykke software, som holder styr på processerne, når virksomheder kaster sig ud i dyre og langvarige SAP-projekter.

Artikel top billede

- Resultatet er meget tilfredsstillende. Vi har blandt andet nydt godt af en lang række større SAP-projekter, som er i gang herhjemme, siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør for Omada.

Softwarevirksomheden Omada fra København er et synligt bevis på, at det gamle mundheld, "når det regner på præsten, drypper det på degnen", også gælder i 2004.

Københavnerne har nemlig stor succes med projektstyrings-softwaren Omada Applications, som sørger for, at virksomheder kommer sikkert i mål, når de går i gang med større ERP-projekter.

Omada, som bor i en renoveret fabrikshal ved udmundingen af Kalkbrænderihavnen i Hellerup, rider dermed indirekte med på den succesbølge, som i øjeblikket løfter verdens største leverandør af virksomhedssystemer, SAP, frem.

Softwarekæmpen kunne i 2. kvartal 2004 prale af en salgsfremgang på 15 procent, mens de nærmeste konkurrenter, Siebel, Peoplesoft og Oracle, alle fremviste dalende salgskurver.

SAP's fremgang blegner imidlertid, når man sammenligner den tyske koncerns regnskabstal med den københavnske softwarevirksomheds resultater. I 2003 steg Omadas omsætning med 56 procent og hver af selskabets i gennemsnit 14 medarbejdere fyldte godt en halv million kroner i selskabets pengekasse.

- Resultatet er meget tilfredsstillende. Vi har blandt andet nydt godt af en lang række større SAP-projekter, som er i gang herhjemme, siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør for Omada.

Klar til international ekspansion

Omada - der betyder hold på græsk - og direktøren, som stiftede selskabet tilbage i 2000 sammen med broderen Thomas Boel Sigurdsson, vennen Morten Mygind Nielsen og en kollega, Lars Michael Rasmussen, har dog ikke tænkt sig at hvile på laurbærrene.

- Jeg har aldrig lagt skjul på, at vi har store ambitioner, og de er langtfra opfyldt endnu. Jeg regnede med, at vi ville være 30 ansatte i 2003, men den målsætning har vi endnu ikke kunnet opfylde. Det kan vi nu, hvor vi har en sund forretning og råd til ekspansion, siger Morten Boel Sigurdsson.

Selskabet har i dag 18 medarbejdere og åbnede i 2003 et kontor i London, men har med direktørens ord endnu ikke fået hul på det engelske marked. Ved etableringen af virksomheden i 2000 var armbevægelserne og troen på egne evner også store. Direktøren talte dengang om penge til ekspansion via en børsnotering.

- De planer er skrinlagt. Vi satser i dag på organisk vækst, og leder med lys og lygte efter internationale partnere, som kan implementere vores software hos internationale kunder. så kan vi koncentrere os om vores kerneforretning, som er fortsat udvikling af Omada-applikationerne, siger Morten Boel Sigurdsson.

Drøm om international ekspansion

Omada har i dag solgt 20.000 brugerlicenser i primært Danmark. Kunderne er 30 store virksomheder og en lang række mindre. Direktøren forventer, at antallet af kunder mangedobles, når virksomhedens drøm om international ekspansion skal realiseres i 2005.

Den internationale ekspansion skal blandt andet sikres gennem mere markedsføring af pakke-software og ved at videreudviklere produkterne.

SAP-fortid gavner forretningen

Da stifterne etablerede virksomheden for fire år siden, var grundideen at skabe et værktøj, som kunne hjælpe en virksomhed med at styre et SAP-, Siebel- eller andet ERP-projekt sikkert i mål uden kolossale ekstraregninger og overskridelser af tidsfrister. En virkelighed, som mange it-folk vil nikke genkendende til.

Ifølge direktøren viser Omadas erfaringer, at en virksomhed med 500 ansatte kan spare 20 til 30 procent af de samlede omkostninger på et it-projekt, hvis de køber projektstyrings-softwaren.

Ideen til softwaren stammer blandt andet fra Morten Boel Sigurdssons fire år hos SAP Danmark, hvor han på nærmeste hold stiftede bekendtskab med de udfordringer og fælder, der gemmer sig i de store SAP-projekter.

- Den tid viste mig, at det vigtigste ved store it-projekter er, at man har styr på de forskellige arbejdsprocessor og gemmer dokumentationen, så man bevarer værdierne, den dag konsulenterne forlader virksomheden, siger direktøren.

Kun fire en halv af Omadas medarbejdere er softwareudviklere, mens resten er management-konsulenter med SAP-kompetencer. En stor del af selskabets forretning ligger i SAP-projektledelse, og består i at rådgive virksomhederne om, hvordan de bedst muligt håndterer driften af SAP-systemet i kompetencecentret.

Netværk betyder alt

Fortiden hos SAP Danmark - og før det A. P. Møller-koncernen - har forsynet direktøren med et solidt netværk, som Omada har brugt flittigt til at få afsat softwaren. Selskabet har blandt andet solgt Omada-applikationen til store danske virksomheder som Post Danmark, TDC, Jysk, PFA og Dong.

- Der er ingen tvivl om, at vi har trukket store veksler på netværket herhjemme og kan takke det for en del af vores gode resultater, men vores videre ekspansion afhænger af, om vi er i stand til at få etableret samarbejder med partnere i udlandet, som har tilsvarende netværk at trække på, siger Morten Boel Sigurdsson.

Omada blev etableret med støtte fra investeringsselskabet Industri Udvikling, som ellers primært skyder penge i industri- og fremstillingsvirksomheder. Selskabet ejer i dag 21,4 procent af Omada. 

- Vi fik pengene på et tidspunkt, hvor vi mente, at vi havde hårdt brug for kapital. Det viste sig, at det ikke var tilfældet, men det gav Omada en vis soliditet og økonomisk sikkerhed, siger Morten Boel Siggurdsson.

Artiklen stammer fra Top 100-magasinet, som følger med den trykte udgave af Computerworld på fredag.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S