Hackere går målrettet efter Mac-computere med ny malware

En ny malware rettet mod Mac-computere stammer ifølge sikkerhedseksperter fra stats-finansierede hackere.

Artikel top billede

En ny malware, der er rettet mod brugere af Apples MacOS-styresystem, kan efter alt at dømme knyttes til hackere med forbindelse til den vietnamesiske regering.

Det mener analytikere fra sikkerhedsfirmaet Trend Micro ifølge it-mediet ZDnet.

Ifølge en ny analyse fra Trend Micro kan malwaren forbindes til gruppen OceanLotus, der også går under navnet APT32, som er en hackergruppe med forbindelse til regeringen i Vietnam.

OceanLotus er ifølge Zdnet angiveligt kendt for at gå målrettet efter udenlandske virksomheder og organisationer, der arbejder i Vietnam, og det vurderes at målet er at lave industrispionage til støtte for lokale virksomheder.

Læs også: Mængden af Mac-trusler eksploderer: Apples computere er nu langt mere udsatte end pc’er

Åbner bagdør via phising-mail

Den nye Mac-malware fungerer som en bagdør til styresystemet MacOS, der eksempelvis giver hackerne mulighed for at opsnappe dokumenter med forretningskritiske informationer fra maskinerne.

Angreb med den nye malware til Macs begynder med phishing-mails, hvor i brugerne opfordres til at afvikle en zip-fil, der er skjult som et Word-dokument.

Ifølge Zdnet vil nogle ofre lugte lunten, når de opdager, at det ikke er et Word-dokument, somde åbner, når de klikker på filen.

Men på det tidspunkt er det for sent og malwaren er allerede blevet ekskveret.

Sådan omgår den anti-virus-beskyttelse

Det nye malware vil typisk ikke blive opdaget af anti-virus software, fordi den gør brug af specialtegn og er skjult langt inde i en række Zip-mapper.

Derudover omgår den også meget antivirus-software ved at installere malwaren via flere stadier.

Når malwaren første gang eksekveres ændrer den adgangstilladelserne til MacOS, hvilket gør det muligt at aktivere andet stadie af processen, som herefter leder hen til tredje stadie, hvor selve bagdøren bliver downloadet og installeret på maskinen.

Trend Micro opfordrer som altid brugerne til at tænke sig grundigt om, før de klikker på links og åbner vedhæftede filer fra ukendte afsendere, og derudover anbefales det ligeledes at sikre, at man hele tiden har de seneste udgaver af softwaren installeret på sin computer.

Læs også: Et indbrud satte en stopper for 15 år med en Mac: Her er hvad jeg lærte af en uge i Windows-helvede

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank