Hackere går målrettet efter Mac-computere med ny malware

En ny malware rettet mod Mac-computere stammer ifølge sikkerhedseksperter fra stats-finansierede hackere.

Artikel top billede

En ny malware, der er rettet mod brugere af Apples MacOS-styresystem, kan efter alt at dømme knyttes til hackere med forbindelse til den vietnamesiske regering.

Det mener analytikere fra sikkerhedsfirmaet Trend Micro ifølge it-mediet ZDnet.

Ifølge en ny analyse fra Trend Micro kan malwaren forbindes til gruppen OceanLotus, der også går under navnet APT32, som er en hackergruppe med forbindelse til regeringen i Vietnam.

OceanLotus er ifølge Zdnet angiveligt kendt for at gå målrettet efter udenlandske virksomheder og organisationer, der arbejder i Vietnam, og det vurderes at målet er at lave industrispionage til støtte for lokale virksomheder.

Læs også: Mængden af Mac-trusler eksploderer: Apples computere er nu langt mere udsatte end pc’er

Åbner bagdør via phising-mail

Den nye Mac-malware fungerer som en bagdør til styresystemet MacOS, der eksempelvis giver hackerne mulighed for at opsnappe dokumenter med forretningskritiske informationer fra maskinerne.

Angreb med den nye malware til Macs begynder med phishing-mails, hvor i brugerne opfordres til at afvikle en zip-fil, der er skjult som et Word-dokument.

Ifølge Zdnet vil nogle ofre lugte lunten, når de opdager, at det ikke er et Word-dokument, somde åbner, når de klikker på filen.

Men på det tidspunkt er det for sent og malwaren er allerede blevet ekskveret.

Sådan omgår den anti-virus-beskyttelse

Det nye malware vil typisk ikke blive opdaget af anti-virus software, fordi den gør brug af specialtegn og er skjult langt inde i en række Zip-mapper.

Derudover omgår den også meget antivirus-software ved at installere malwaren via flere stadier.

Når malwaren første gang eksekveres ændrer den adgangstilladelserne til MacOS, hvilket gør det muligt at aktivere andet stadie af processen, som herefter leder hen til tredje stadie, hvor selve bagdøren bliver downloadet og installeret på maskinen.

Trend Micro opfordrer som altid brugerne til at tænke sig grundigt om, før de klikker på links og åbner vedhæftede filer fra ukendte afsendere, og derudover anbefales det ligeledes at sikre, at man hele tiden har de seneste udgaver af softwaren installeret på sin computer.

Læs også: Et indbrud satte en stopper for 15 år med en Mac: Her er hvad jeg lærte af en uge i Windows-helvede

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo