Hackere går målrettet efter Mac-computere med ny malware

En ny malware rettet mod Mac-computere stammer ifølge sikkerhedseksperter fra stats-finansierede hackere.

Artikel top billede

En ny malware, der er rettet mod brugere af Apples MacOS-styresystem, kan efter alt at dømme knyttes til hackere med forbindelse til den vietnamesiske regering.

Det mener analytikere fra sikkerhedsfirmaet Trend Micro ifølge it-mediet ZDnet.

Ifølge en ny analyse fra Trend Micro kan malwaren forbindes til gruppen OceanLotus, der også går under navnet APT32, som er en hackergruppe med forbindelse til regeringen i Vietnam.

OceanLotus er ifølge Zdnet angiveligt kendt for at gå målrettet efter udenlandske virksomheder og organisationer, der arbejder i Vietnam, og det vurderes at målet er at lave industrispionage til støtte for lokale virksomheder.

Læs også: Mængden af Mac-trusler eksploderer: Apples computere er nu langt mere udsatte end pc’er

Åbner bagdør via phising-mail

Den nye Mac-malware fungerer som en bagdør til styresystemet MacOS, der eksempelvis giver hackerne mulighed for at opsnappe dokumenter med forretningskritiske informationer fra maskinerne.

Angreb med den nye malware til Macs begynder med phishing-mails, hvor i brugerne opfordres til at afvikle en zip-fil, der er skjult som et Word-dokument.

Ifølge Zdnet vil nogle ofre lugte lunten, når de opdager, at det ikke er et Word-dokument, somde åbner, når de klikker på filen.

Men på det tidspunkt er det for sent og malwaren er allerede blevet ekskveret.

Sådan omgår den anti-virus-beskyttelse

Det nye malware vil typisk ikke blive opdaget af anti-virus software, fordi den gør brug af specialtegn og er skjult langt inde i en række Zip-mapper.

Derudover omgår den også meget antivirus-software ved at installere malwaren via flere stadier.

Når malwaren første gang eksekveres ændrer den adgangstilladelserne til MacOS, hvilket gør det muligt at aktivere andet stadie af processen, som herefter leder hen til tredje stadie, hvor selve bagdøren bliver downloadet og installeret på maskinen.

Trend Micro opfordrer som altid brugerne til at tænke sig grundigt om, før de klikker på links og åbner vedhæftede filer fra ukendte afsendere, og derudover anbefales det ligeledes at sikre, at man hele tiden har de seneste udgaver af softwaren installeret på sin computer.

Læs også: Et indbrud satte en stopper for 15 år med en Mac: Her er hvad jeg lærte af en uge i Windows-helvede

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job