Mindst 20.000 amerikanske virksomheder kompromitteret gennem Microsoft-sårbarheder

Sidste uge bredte en akut patch fra Microsoft sig i it-verdenen. Mindst 20.000 amerikanske virksomheder er blevet kompromitteret gennem Microsoft Exchange-sårbarhederne. Også organisationer i Europa og Asien er angiveligt blevet angrebet.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Opdatering: Der har tidligere i denne artikel stået at Microsofts sårbarheder "har givet hackere adgang til at installeret en bagdør i opdateringsfiler til Microsoft-programmet Exchange Server". Denne fejl er rettet. Der er ikke en risiko forbundet med at opdatere. Og virksomheder opfordres til at opdatere ASAP.

Mere end 20.000 amerikanske virksomheder og offentlige institutioner er blevet kompromitteret i forbindelse med Microsoft Exchange-sårbarhederne, der sidste uge blev lappet og alarmeret om i stor stil.

Det skriver Reuters.

Også i Europa og Asien menes at der at være i tusinder af virksomheder og organisationer, der kan være påvirkede af sårbarhederne.

Sårbarhederne, der sidste uge blev kendte og advaret om, har givet hackere adgang til at installere en bagdør på on premise Exchange Servere.

De installerede filer har derved åbnet indgang til de kompromitterede virksomheder.

I flere andre medier berettet antallet af kompromitterede at være over 30.000 og nogen anslår helt op til 250.000.

Læs også: Microsoft advarer: Kinesiske hackere udnytter sårbarheder i Exchange Server

Mens Microsoft ikke selv ønsker at udtale sig om angrebets omfang, melder talskvinde for Det Hvide Hus, Jen Psaki, ud at den amerikanske regering betragter angrebet som en "aktiv trussel".

"Vi er bekymrede over, at der er et stort antal ofre for dette angreb," udtalte Psaki.

Ofrene har primært kørt Exchange Server lokalt på egne computere og netværk og ikke på store fælles internetservere.

Det, skriver Ritzau, betyder, at større virksomheder og myndigheder i USA sandsynligvis ikke er blevet berørt.

Læs også: Exchange-sårbarhed truer selskaber over hele kloden: Sådan blev den opdaget af Dubex fra Søborg

Ifølge Microsoft er det sandsynligvis en kinesisk statsstøttet hackergruppe, der har fået navnet "Hafnium", der står bag angrebet.

Kina nægter dog at have kendskab til angrebet.

Tech-giganten forventer desuden, at der vil komme yderligere angreb, da koden, der bruges til at tage kontrol over mailserverne, har spredt sig.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S