Mindst 20.000 amerikanske virksomheder kompromitteret gennem Microsoft-sårbarheder

Sidste uge bredte en akut patch fra Microsoft sig i it-verdenen. Mindst 20.000 amerikanske virksomheder er blevet kompromitteret gennem Microsoft Exchange-sårbarhederne. Også organisationer i Europa og Asien er angiveligt blevet angrebet.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Opdatering: Der har tidligere i denne artikel stået at Microsofts sårbarheder "har givet hackere adgang til at installeret en bagdør i opdateringsfiler til Microsoft-programmet Exchange Server". Denne fejl er rettet. Der er ikke en risiko forbundet med at opdatere. Og virksomheder opfordres til at opdatere ASAP.

Mere end 20.000 amerikanske virksomheder og offentlige institutioner er blevet kompromitteret i forbindelse med Microsoft Exchange-sårbarhederne, der sidste uge blev lappet og alarmeret om i stor stil.

Det skriver Reuters.

Også i Europa og Asien menes at der at være i tusinder af virksomheder og organisationer, der kan være påvirkede af sårbarhederne.

Sårbarhederne, der sidste uge blev kendte og advaret om, har givet hackere adgang til at installere en bagdør på on premise Exchange Servere.

De installerede filer har derved åbnet indgang til de kompromitterede virksomheder.

I flere andre medier berettet antallet af kompromitterede at være over 30.000 og nogen anslår helt op til 250.000.

Læs også: Microsoft advarer: Kinesiske hackere udnytter sårbarheder i Exchange Server

Mens Microsoft ikke selv ønsker at udtale sig om angrebets omfang, melder talskvinde for Det Hvide Hus, Jen Psaki, ud at den amerikanske regering betragter angrebet som en "aktiv trussel".

"Vi er bekymrede over, at der er et stort antal ofre for dette angreb," udtalte Psaki.

Ofrene har primært kørt Exchange Server lokalt på egne computere og netværk og ikke på store fælles internetservere.

Det, skriver Ritzau, betyder, at større virksomheder og myndigheder i USA sandsynligvis ikke er blevet berørt.

Læs også: Exchange-sårbarhed truer selskaber over hele kloden: Sådan blev den opdaget af Dubex fra Søborg

Ifølge Microsoft er det sandsynligvis en kinesisk statsstøttet hackergruppe, der har fået navnet "Hafnium", der står bag angrebet.

Kina nægter dog at have kendskab til angrebet.

Tech-giganten forventer desuden, at der vil komme yderligere angreb, da koden, der bruges til at tage kontrol over mailserverne, har spredt sig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job