Ny rapport: Over 50.000 sårbare Exchange-servere er angrebet af hackere

Over 50.000 ransomwareangreb er blevet rettet mod sårbare Exchange-servere, i årets hidtil største hack. Det viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

I en ny rapport udlægger sikkerhedsvirksomheden Check Point skræmmende tal på cybersikkerhedsområdet. Tallene drejer sig blandt andet om et stort antal angreb mod stadig upatchede Exchange-servere.

Det skriver DataBreachToday.

Hidtil er der observeret mere end 50.000 ransomware-angrebsforsøg over hele verden mod upatchede lokale Microsoft Exchange-servere.

Der er desuden sket en stigning på 57 procent i samlede ransomware-angreb i løbet af de sidste seks måneder, hvor angreb er steget med 9 procent hver måned hidtil i 2021.

Omkring 3.868 organisationer er blevet berørt, ifølge rapporten, der blev offentliggjort tirsdag.

Læs også: Nyt hackerværktøj åbner for fuld udnyttelse af alvorlige Exchange-sårbarheder: "Den virkelige jagt er gået ind"

Exchange-angrebene kommer fra en bred vifte af angribere, som alle drager fordel af Exchange-udnyttelser, der er tilgængelige i online-kriminalitetsfora, siger Lotem Finkelsteen, der er Check Point's manager for trusselunderretning.

Han påpegede, at mange virksomheder "stadig betaler løsesumskravene", hvilket er med til at fremme udviklingen af nye angreb.

Læs også: Nem Forsikring indledte forhandlinger med bagmænd efter hackerangreb: "Man kan diskutere fra nu af og til solen bliver sort, om det er det etisk rigtige at gøre"

Stadig USA som største mål

Omkring 49 procent af de lokale Exchange-ransomware-angreb var målrettet organisationer i USA, som har været langt den største målskive for angrebene.

Herefter kommer Storbritannien, hvor 5 procent af angrebene ramte. Så Holland (med 4 procent) og Tyskland (også med 4 procent).

De industrier der er gået mest ud over i disse regioner er regering/militær, produktion og bank/finans.

Finkelsteen forklarer, at USA er det primære mål, fordi det er hjemsted for det største antal Exchange-servere i verden. Desuden har brugerne af serverne her ofte de økonomiske ressourcer til at betale en løsesum.

Se hele rapporten her.

Læs også:

Så alvorlig er det langvarige hacker-angreb på Exchange: Fra ondsindede webshells til stormløb af cyberkriminelle og en helt ny type ransomware

Microsoft: 92 procent af verdens Exchange-servere er nu blevet patchet mod kæmpe-angreba

Sikkerhedsfirma: Exchange-servere hackes hurtigere end vi kan tælle

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S