Massiv efterspørgsel på Trifork-aktierne får it-selskabet til at ramme børsen før tid

En stærk efterspørgsel på Trifork-aktierne får selskabet til at lukke tegningsperioden før tid. Samtidig fremrykket Trifork datoen for selve børsnoteringen.

Artikel top billede

Der har været så stor rift om Trifork-aktierne, at selskabet har lukket tegningsperioden før tid.

Samtidig har it-selskabet fremrykket datoen for børsnoteringen.

Det oplyser Trifork i en fondsbørsmeddelelse tirsdag.

Selve tegningsperioden vil lukke umiddelbart efter midnat i dag tirsdag klokken 00:01.

Samtidig forventer it-selskabet at ringe med børsklokken om en uge 1. juni i stedet for den oprindelige dato, der lød på 4. juni.

"Den tidlige afslutning af aktieudbuddet skyldes den samlede efterspørgsel, der overstiger den forventede allokering," lyder det i meddelelsen.

Stifter vil stadig være storaktionær

Trifork, der er stiftet i Aarhus af Jørn Larsen, har i dag hovedkontor i Schweiz.

Selskabet vælger dog at benytte sig af hovedbørsen, Nasdaq Copenhagen, i Danmark, hvor det forventes at høste en gevinst på 120 millioner kroner fra noteringen.

Af børsprospektet fremgår det, at Trifork udsteder 7.105.880 aktier, hvoraf de 940.000 vil være nyudstedte aktier.

I alt vil noteringen værdiansætte det aarhusianske selskab til knap tre milliarder kroner.

Selskabets nuværende aktionærer vil sælge fem procent af den nuværende aktiekapital i forbindelse med børsnoteringen. De bliver solgt af GRO Holding, Kresten Krab Holding, Jørn Larsen og enkelte andre.

Det er planen, at Jørn Larsen - der grundlagde selskabet i 1996 - også efter børsnoteringen vil være den største aktionær i Trifork.

Stifteren har tidligere fortalt til Computerworld, at han vil beholde omkring 20 procent af aktierne i Trifork.

“I takt med at jeg af flere grunde giver slip på flere aktier, så skal jeg stadig kunne bevare en følelse af at være ejer af virksomheden,” lød det fra Jørn Larsen.

Trifork-stifteren ejer i dag 23,98 procent af selskabet.

Dermed kommer han altså til at sælge ud af de sidste godt fire procent i forbindelse med børsnoteringen.

Frisk kapital skal sikre opkøb

Pengene fra børsnoteringen skal investeres i en række forskellige områder, har selskabet oplyst i forbindelse med prospektet. Dette gælder især opkøb.

Nogle af de vundne midler skal således investeres i ‘ekspansion via strategiske og taktiske opkøb i de fire kerne-områder Danmark, Holland, Schweiz og Storbritannien.'

Hertil kommer, at Trifork vil investere i at undersøge mulighederne for ekspansion uden for de fire kernemarkeder, ligesom selskabet holder muligheden åben for at kunne opkøbe mindretals-poster i forskellige selskaber.

Trifork meddelte desuden, at selskabet vil kunne investere nogle af midlerne i ‘generelle selskabs-formål.’

Det er anden gang, at Trifork går på børsen, da elskabet også var børsnoteret i perioden 2007 til 2014.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job