Lommecomputer fra Toshiba

Ny hurtig Pocket PC ved navn Genio har plads til både CompactFlash-kort og SD-kort.

Indhold

De små lommecomputere er kommet for at blive, og efter at Compaq har haft stor succes med iPaq, vil Toshiba nu gøre Compaq kunststykket efter. En ny Pocket PC med samme hurtige processor, som man finder i iPaq, nemlig en Intel StrongARM SA-1110 med 206 MHz, er netop blevet lanceret.

Den nye PDA ved navn Genio e550 er tillige udstyret med en 3,5 tommer stor skærm, der har en opløsning på 240x320 pixels og 65.536 farver. Styresystemet er Windows CE 3.0, og lommecomputeren understøtter både CompactFlash og SD-kort.

Genio leveres med 32 megabyte ROM og lige så meget RAM, men hvis det ikke er nok, kan man også få en model med indbygget Microdrive med plads til en gigabyte. Den penbaserede PDA byder også på en infrarød port og lyd, og forbindelsen til pc'en går via USB. Med en vægt på 180 gram inklusive batteri og en tykkelse på 1,75 centimeter er Genio på størrelse med en Compaq iPaq, og altså noget større end de nye modeller fra Palm.

Toshiba regner med at sælge 10.000 Genio om måneden, når den kommer på det japanske marked den 20. august. Toshiba i Danmark forventer, at PDA'en først kommer på det danske marked om et halvt års tid. Prisen kendes endnu ikke.

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS