Tim Cooks svimlende månedsløn: Så meget har han tjent i 2021

Årslønnen for Apples øverste topchef Tim Cook lyder på tre millioner dollars. Alligevel har han i 2021 tjent mere end 30 gange så meget.

Artikel top billede

Apples øverste topchef Tim Cook har haft et særdeles godt år i 2021.

Selskabets salgstal har slået de flestes forventninger og kunne fremvise en vækst i omsætningen på 33 procent.

De imponerende resultater har smittet af på Tim Cook, der kan notere sig en indtjening for 2021 på 98,7 millioner dollar. Omregnet til danske kroner lyder det på 646 millioner kroner - eller hvad der svarer til knap 54 millioner kroner om måenden.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Tim Cooks løn udgør den absolut mindste del af topchefens indtjening for det forgangene år. Årslønnen for Apple-direktøren lyder på tre millioner dollar.

Derudover har Tim Cook modtaget en bonus 12 millioner dollar fordi Apple har nået de klimamål selskabet selv har opstillet.

Indtjeningen dækker også over 1,39 millioner dollar til blandt andet flyrejser, udgifter til ferier og lidt over en halv million dollar til sikkerhed.

Den klart største del af de penge Tim Cook har tjent i 2021 kommer fra en aktiebonus, der lyder på hele 82,3 millioner dollar. Pengene bliver dog ikke udbetalt endnu, men er en del af et større aktieprogram, der løber over de kommende fem år.

Den ene halvdel, der består af 333,987 Apple-aktier til en værdi af 37,5 millioner dollar får Tim Cook udbetalt over de kommende tre år fra 2023. Pengene får han ifølge CNBC uanset om han vælger at stoppe i selskabet eller ej.

Den anden halvdel er en del af et incitamentsprogram, der kræver at han lever op til en række parametre. Derfor kan denne del både ende med at blive nul kroner for Tim Cook, men beløbet kan også blive fordoblet.

"Det har været et imponerende årti for Apple og i 2021 har hr. Cook modtaget en aktiebonus for første gang siden han tiltrådte som CEO i august 2011, lød det fra Apple i en børsmeddelelse.

Tim Cook overtog posten som administrerende direktør efter Steve Jobs i 2011.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S