DTU udvider sit mikrochip-laboratorium i kapløbet om det europæiske marked

Et nyt såkaldt 'renrum' skal bringe DTU's nanolaboratorium ajour med efterspørgslen på de efterspurgte mikrochips.

Artikel top billede

(Foto: Jeremy Bezanger)

Nye renrumsfaciliteter er på vej til DTU.

Denne udvidelse af DTU Nanolab er et led i at styrke både arbejdsindsatsen på microchip-området og dermed udviklingen af kvantecomputere.

Det nye renrum skal bygges på DTU Lyngby Campus og omfatter, ifølge en pressemeddelelse fra universitetet, en cirka 5.600 kvadratmeter stor bygning i to etager og med kælder.

Bygningen kommer efter planen til at koste 345 millioner kroner, som DTU selv finansierer. De nye faciliteter forventes at stå færdige i 2026.

På DTU Nanolab forskes der i den mikro- og nanoteknologi, som ligger til grund for fremstillingen af avancerede mikrochips. Desuden giver DTU Nanolab virksomheder og industri adgang til at benytte de unikke faciliteter i Danmarks eneste storskalarenrum.

”Allerede i dag oplever vi stor efterspørgsel på mere plads. Samtidig forventer vi, at efterspørgslen stiger, da nanofabrikationsteknologi er en afgørende teknologi i udviklingen af kvantecomputere og sensorer,” siger direktør for DTU Nanolab Jörg Hübner.

Arbejdet på DTU flytter sig ind i de globale tendenser, hvor store nationer sætter store ressourcer af til udviklingen af de små tech-hjerne til alle vore enheder.

Lige nu producerer EU blot 10 procent af alle mikrochips på verdensplan mens særligt USA og Kina er langt fremme på området.

Men det skal ændre sig med en ny aftale, som har til formål at gøre EU mindre afhængighed af producenterne i resten af verden.

Med en ny aftale vil EU mobilisere 323 milliarder kroner til mikrochipproduktion, hvoraf 25 milliarder er øremærket til forskning og udvikling af nye chips. Ambitionen er at hæve Europas markedsandel til 20 procent inden årtiet er omme.

”Udbygningen af DTU's renrumsfaciliteter vil bidrage til en styrkelse af Danmarks erhvervsliv, konkurrenceevne og digitaliseringsevne, samt bidrage positivt til det europæiske økosystem for mikrochips,” mener Jörg Hübner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS