Artikel top billede

(Foto: MIKAEL RIECK)

Top-CIO Ann Fogelgren: Rollen som CIO er i opbrud - kommer til at blive splittet op i to

Interview: Rollen som CIO bliver mere og mere kompleks, og mange vil blive tvunget til at tænke i nye baner, mener top-CIO Ann Fogelgren, der har båret titlen som Årets CIO i det seneste år. "Jeg tror, at CIO-rollen kommer til at blive mere og mere splittet op i to," siger hun.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om CIO-rollens udvikling.
  • Se hvad en top-CIO skal kunne.
1.231
6:15 min
Interview: Ann Fogelgren, CIO i GN Store Nord, modtog sidste år den prestigefyldte pris som Årets CIO, som Computerworld, IDC og Dansk IT står bag, under en højtidelighed i bilmuseet og oplevelseshuset Haaning Collection i København foran en række af de tungeste it-folk i Danmark.

Knap et år efter, sidder hun selv i juryen og skal være med til at udvælge årets CIO blandt de fem nominerede i 2023.

Ann Fogelgren fortæller i den sammenhæng til Computerworld, hvad modtagelsen af prisen har haft af betydning for hende.

Både privat og for hendes rolle som CIO har det været en gave, forklarer hun.

[articlelink id="282594" layout="image" label="Læs også:" title=""]

"Jeg er blevet inviteret ud til mere end nogensinde før, hvor jeg har fået mulighed for at møde og nå ud til grupper, som jeg ikke kunne drømme om at nå, før jeg modtog prisen," siger hun og fortsætter:

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft retter 130 sårbarheder i stor opdatering: Office ramt af alvorlige sikkerhedsproblemer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

“Verdens største Microsoft-partner” ser dagens lys: Allan Jakobsen bliver nordisk boss efter milliardkøb

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Glem alt om Windows 12 for denne gang: Microsoft offentliggør næste udgave af Windows

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Denne lille kreds af russiske hackere står bag hver fjerde af alle ransomware-angreb mod danske virksomheder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af landets dygtigste CISO'er stopper i Arla: Thomas Zuliani har fået nyt job