En af Danmarks bedste CIO'er: Lundbeck-CIO Claus Thomsen er i gang med at bygge egen digital fabrik

Nomineret til Årets CIO 2023: CIO'er skal være gode til at implementere digital teknologi, men for Claus Thomsen, CIO i Lundbeck, er en af de største opgaver som it-chef at sørge for, at medarbejderne ses som hele mennesker. Kun sådan opnår man succes på den lange bane, siger han.

Artikel top billede

(Foto: Nikolaj Thaning Rentzmann)

Målet er at gøre Lundbeck til den førende virksomhed inden for behandling af hjernesygdomme. Vejen derhen kan ske på flere måder, og CIO'en kan gøre flere forskellige ting for at nå i mål med ambitionen.

Det er selvfølgelig vigtigt, at CIO'er kan implementere teknologi og være med til at drive den digitale udvikling i organisationen.

Men ifølge Claus Thomsen, der er CIO hos Lundbeck, er der også andre ting, der er vigtige for at få en it-organisation til at fungere.

Det fortæller han i et interview til Computerworld i forbindelse med nomineringen til Årets CIO 2023.

"Det er afgørende at være ambitiøs med sine indsatser for både medarbejdere, ledere og kulturen i det hele taget og hvordan man får organisationen til at spille sammen," lyder det fra Thomsen.

Ifølge Claus Thomsen, der har siddet som CIO hos Lundbeck i otte år, er der ikke nogen one size fits all, når det kommer til de ansatte, for de vægter forskellige ting.

Diversitet handler ikke kun om køn

For nogle er det lønnen, der er en motivationsfaktor, mens det for andre er en ekstra fridag eller tidligt fri, så man kan hente børn klokken 14.

"Det handler om, hvordan man kan få hele mennesker til at komme på arbejde hver eneste dag. Vi forsøger at imødekomme alle de forskellige behov - for at skabe en fed arbejdsplads og for at sørge for at skabe rammerne for, at vores medarbejdere kan være de bedste udgaver af dem selv," lyder det.

Claus Thomsen fortæller, at han har gjort det til en prioritet at fremme det, man kalder neurodiversitet i Lundbecks it-organisation.

Han forklarer, at han selv kender til det med at være en smule anderledes.

"Jeg er selv stammer, og det har ikke altid været lige sjovt, når man møder nye mennesker - specielt som ung blev jeg mødt af folk, der ikke udviste forståelse for det."

Derfor har Thomsen besluttet sig for, at der skal være plads til alle i hans it-organisation.

"Min organisation skal også kunne rumme mennesker, der har anderledes behov. Diversitet er for mig meget mere end bare mænd og kvinder," siger han.

Kraftig og hurtig digitalisering giver nye muligheder og udfordringer

Lundbeck har en ambition om at blive nummer et i verden til at behandle hjernesygdomme, fortæller Claus Thomsen.

I den proces er der fire led, som alle er blevet gennemdigitaliseret, lyder det fra CIO'en.

Dialogen med lægerne og hospitalerne, som er et af disse fire led, er blevet mere digital. Det samme er arbejdet i laboratoriet og produktionen af de tabletter, Lundbeck udvikler i den sammenhæng.

"Det sidste led er, at vi skal betale vores regninger. Det er også digitaliseret. Vi har også en væsentlig rolle i det felt," forklarer han.

Hvilke udfordringer har du stået over for som CIO som Lundbeck i forbindelse med denne kraftige digitalisering, og hvordan har du løst dem?

"I vores virksomhed er en af de største udfordringer, at der er mange typer af forretningsområder og dermed professioner, man skal arbejde sammen. Forskere ingeniører finansfolk og marketingfolk har alle forskellige behov og præferencer i forhold til løsninger, kommunikation og samarbejde" siger han og fortsætter:

"Det at skulle kunne balancere, hvordan man interagerer med de forskellige stakeholdergrupper for at undgå, at du taler på samme måde til en ingeniør, som du gør til en marketingsmand, er en udfordring. Det er forskellige ting, de har brug for. Det gælder om at møde dem på den bedste måde."

Hvordan er du kommet forbi den udfordring?

"Vi har hentet folk ude fra vores forretning ind i it for at øge forståelsen, eksempelvis indenfor marketing eller forskning og udvikling for at sikre, at vi forstår hinanden," forklarer han.

Ifølge Thomsen kan det nemlig være problematisk at sætte en tekniker til at tale med marketingfolk og omvendt.

"Dem, vi har siddende, som er de primære til at have kontakt med forretningen, er dem, som selv har siddet og arbejdet med de områder," lyder det.

Skal producere egne digitale løsninger i ny digital fabrik

På trods af, at den digitale transformation går hurtigt, er der ingen tegn på, at Claus Thomsen og hans it-organisation hos Lundbeck har i sinde at sætte farten ned.

Snarere tværtimod.

Det digitale kommer netop til at spille en større rolle, fordi it-organisationen har vist, hvordan det digitale spiller en væsentlig rolle i at nå virksomhedens overordnede ambition om at blive førende inden for hjerneforskning.

"Fordi det digitale kommer til at spille en endnu større rolle, har vi fået lov til at lave en digital fabrik, som vil bygge alle digitale løsninger til koncernen på tværs af alle områder. Det har vi store forventninger til, og jeg tror, det kommer til at blive en stor succes."

Hvor langt er I i den proces?

"Vi fik projektet godkendt 1. januar og er lige nu ved at bygge det op og har bygget de første løsninger. Det er sådan en fabrik, der bliver større og større for hver dag, der går. Vi skal derfor bruge ret mange nye mennesker for at kunne fortsætte med at bygge alle de nye, digitale løsninger, folk gerne vil have," forklarer Claus Thomsen.

Ifølge ham kommer der til at sidde mellem 30 og 40 ansatte i den nye digitale fabrik.

Årsagen er ifølge Lundbeck-CIO'en simpel: Man vil helst bygge tingene selv.

"Da vi benyttede os af eksterne til at bygge løsninger for os, oplevede vi, at når løsningerne var blevet bygget, så rejste de eksterne igen og tog en masse viden med sig, som vi ikke længere havde i virksomheden," siger han og fortsætter.

"Hvis vi bygger løsningerne selv, kan vi både bevare viden internt og genbruge flere af de ting, der før blev løst af flere forskellige eksterne."

Ifølge Thomsen vil den digitale fabrik både kunne tiltrække it-talenter og producere billigere løsninger, end hvis eksterne leverandører skulle udvikle løsningerne for Lundbeck.

I skrivende stund er er der allerede 30 medarbejdere, der arbejder i den digitale fabrik.

"Vi tror på, at hvis vi kan tiltrække de her mennesker, så er det faktisk en effektiv, billigere og bedre måde at gøre det på end at gå eksternt," lyder det.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura