Stortest: Her er den bedste power-bærbar, som du kan købe lige nu

Computerworld prøver flere af de bedste Windows-bærbare, der kan købes for under 20.000 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Skal du have kræfter nok med under armen, er det blevet sjovere at være køber af bærbare i de seneste år.

Valget stod tidligere enten på en bærbar workstation med certificeret hardware og en pris der er derefter eller en gaming-pc, hvor kræfterne var rigelige men ofte på bekostning af driftstid og larm, mens det hele blev pyntet op af blinkende LED-lysshow.

Flere og flere maskiner er nu rettet mod de såkaldte ’Content Creators’, folk med en lidt nomade-præget livsstil, hvor den næste video til Insta eller YouTube skulle kunne kreeres på farten – uden at man belemres af tvivlsomt udseende eller klodsede designs.

I dagens stortest er maskiner i prislejet mellem 13.000 til 20.000 kroner, hvor store flotte 16 tommer skærme og potente processorer er et must. Muligheden for at kunne køre spil var også et krav, hvorfor Apples Macbook Air og Pro serie ikke er med i sammenligningen.

Du kan dog læse redaktionens seneste Mac-anmeldelse her:

Acer Swift Edge 16 – en fluevægter

Acer Swift Edge 16 forbløffer i dagens test ved ikke bare at være let, men ved blot at veje det halve af de øvrige rivaler, som typisk lander omkring de 2,4 kilo på køkkenvægten.

Slankekuren sætter dog sine spor. Dels er der ikke fundet plads til et dedikeret grafikkort som hos konkurrenterne, mens hele konstruktionen er lige lovlig let og hulbrystet.

Til trods for de færre kræfter, gjorde blæseren ofte opmærksom på sig. Det er var nok til at henlede opmærksomheden fra den ellers yderst flotte og frodige OLED-skærm Acer byder på her.

Acer Swift Edge er den billigste maskine i sammenligningen, men også den laveste scorer, med tre stjerner.

Asus ProArt Studiobook 16 – innovativ størrelse

Asus er gået efter at kreere noget nyt med sin ProArt Studiobook 16, som markerer sig ved at tilbyde en overraskende ny måde at styre pc’en på.

Her disker selskabet op med et jog-hjul kaldet ’Asus Dial’ som kan ligne en gimmick, men som skulle vise sig at være en snedig tilføjelse til ens hverdag med maskinen.

Når performance samtidig er helt i top og maskinen ellers er en fornøjelse at bruge med sin spektakulære skærm, relative lydløshed og stærke forarbejdning, bliver den dagens topscorer med fem velfortjente stjerner.

Dagsprisen på lige under 18.800 kroner gør den til gengæld også til feltets mest kostbare.

Lenovo Yoga Pro 9i – kun én svaghed

Lenovo Yoga Pro 9i 16 hører til den absolutte top i Lenovos mere design-drævende Yoga-familie af bærbare pc’er. Men som efternavnet ’Pro’ antyder, kan der også bestilles noget her, hvilket udløser fire stjerner.

Kan du leve med den korte driftstid, er Lenovos nuværende kampagne værd at besøge, hvor en konfiguration med Core i7 og RTX 4060 kræfter nu kan erhverves til under 15.000 kroner.

Prisen er skarpere end da testmodellen kom igennem redaktionens testmaskineri, hvorfor det gør den pæne, solide og højtydende maskine til et godt køb.

Medion Erazer Major X20 – nostalgisk størrelse

Det udløste en vis portion nostalgi at have Medions gamer-drøn af en maskine til test.

Her var der rigeligt med kræfter at få, som udløste en glimrende ydelse i både spil og programmer, mens det hele var pakket ind i old-school RGB-lysshow.

Tiden synes dog at være løbet fra denne slags maskiner, hvor der blæses på blæserstøj og hvor eventuel batteridrift bliver en kortvarig affære.

Der er desværre en del, der trækker ned, hvorfor der kun høstes tre stjerner.

Konklusion

De testede maskiner udgør en relativ varieret gruppe, hvilket også afspejler sig i resultaterne.

To maskiner fra henholdsvis Asus og Lenovo skiller sig ud, med formidable skærme, glimrende ydelse men hvor sidstnævnte dog døjer med et for lille batteri.

Asus løber derfor med sejren med sin Asus ProArt Studiobook 16.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S