Indhold
Mange var skuffede, da Athlon MP til servere og arbejdsstationer med to processorer blev lanceret for fire måneder siden. Den højeste clockfrekvens var nemlig kun 1,2 GHz, mens Athlon til almindelige pc'er var nået op på 1,4 GHz.
Det har AMD nu endelig rådet bod på. Athlon MP med frekvenser på 1,53, 1,4 og 1,33 GHz er netop lanceret. AMD kalder de nye processorer for Athlon MP 1800+, 1600+ og 1500+, idet firmaet følger den navngivningspolitik, der blev introduceret med Athlon XP.
| To stk. Athlon MP sammen med chipsættet AMD-760. |
AMD vil i øvrigt afsløre detaljer om arkitekturen i næste generation af firmaets processorer på Microprocessor Forum, der starter i dag i San Jose, USA. Disse processorer, der går under kodenavnene Clawhammer og Sledgehammer, forventes på markedet i anden halvdel af 2002.