USA vil pumpe milliarder af kroner i den amerikanske chip-industri: På vej med plan

Den amerikanske regering er klar med mange penge til chipsektoren.

Artikel top billede

Joe Biden og hans regering vil subsidiere den amerikanske chipindustri i stor stil.

Den amerikanske stat har således en milliardplan klar til at fremme den hjemlige produktion af halvleder-komponenter.

Det skriver Wall Street Journal.

Ifølge mediet vil planen tildele milliarder af dollar til producenter som Intel, men også taiwanesiske TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) for at hjælpe disse selskaber med at bygge nye fabrikker i USA.

Målet er at fremstille flere avancerede chips til smartphones, kunstig intelligens og våbensystemer.

Intel har lige nu gang i projekter i de amerikanske stater Arizona, Ohio, New Mexico og Oregon, som forventes at koste 43,5 milliarder dollar – omtrent 300 milliarder kroner.

TSMC har to fabrikker under opsejling nær Phoenix i Arizona og et projekt i Texas. Disse forventes at ramme en samlet pris på 57,3 milliarder dollar (394 milliarder kroner).

Disse projekter forventes blandt andet at modtage støtte, hvor der ifølge mediet er tale om milliarder af dollar.

Det fremgår ikke hvor store dele af projekterne, der kan modtage støtte.

Tiltaget sker oveni mange tiltag fra USA for at styrke sig på chip-fronten overfor Kina.

Det amerikanske handelsministerium har overfor Reuters afvist at kommentere på specifikke projekter, men fortæller, at økonomi og sikkerhed bliver afgørende.

"Dette er en merit-baseret proces med hårde kommercielle forhandlinger - CHIPS-awards (navnet på pengeuddelingerne, red.) vil være helt afhængige af, hvilke projekter der vil fremme USA's økonomiske og nationale sikkerhed," lyder det i en skriftlig meddelelse til mediet.

Den amerikanske handelsminister, Gina Raimondo, sagde i december, at der ville blive flere bevillinger til chipproducenter. I December modtog BAE Systems 35 millioner dollar – 241 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS