Lempelse af bankkontokrav er godt nyt for it-virksomheder efter lang tids mangel på it-specialister

Klumme: Regeringens lempelse af kravet om, at internationale medarbejdere skal have udbetalt løn på en dansk bankkonto modtages med kyshånd i it-virksomhederne. Lempelsen er en tiltrængt lettelse af de administrative benspænd, der vanskeliggør tiltrækningen af internationale it-specialister.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

It-industrien har længe været udfordret af en massiv mangel på it-specialister.

Mangelsituationen har gjort det tydeligt, at for at holde trit med den teknologiske udvikling og konkurrencen på globalt plan, må danske virksomheder kigge ud over nationale grænser for at finde de rette kompetencer.

Tendensen mod international rekruttering er kun blevet forstærket af Covid-19-pandemien, som har accelereret overgangen til fjernarbejde.

Selv om behovet for international ekspertise er stort, har vejen mod ansættelse været belagt væsentlige mængder af administrative byrder.

En af de mest bøvlede byrder har været kravet om, at den internationale medarbejder skal have udbetalt sin løn på en dansk bankkonto, som ikke kan oprettes fra den ene dag til den anden.

I en DI-analyse, der udkom i januar 2023, angav hver tredje virksomhed, at det tager mere end otte uger at oprette en dansk bankkonto.

En sten mindre i skoen

Krav har ikke kun været en tidskrævende hindring for de internationale specialister, men har også været en hæmsko for de ansættende virksomheder.

I en analyse udarbejdet af Rambøll primo i 2022 giver 4 ud af 10 it-virksomheder, der rekrutterer international arbejdskraft, udtryk for, at sagsbehandlingstiden i forhold til at lave en dansk bankkonto gør det udfordrende at rekruttere internationale it-specialister.

Regeringen vil nu helt konkret fjerne bankkontokravet for visse ophold, eksempelvis fast-track ordningens beløbsspor samt udvide tidspunktet for kravet på andre ordninger, eksempelvis Beløbsordningen.

At regeringen på den måde kommer virksomhederne i møde, er en anerkendelse af, at øget arbejdskraft, herunder ikke mindst inden for it-området, er afgørende for at virksomhederne kan opretholde konkurrencekraften.

Med forslaget får it-virksomhederne nemmere ved at rekruttere internationale specialiserede profiler.

Fjernelsen af bankkontokravet symboliserer således et dynamisk skifte i retning af større åbenhed og fleksibilitet for de internationale it-specialister.

En afskaffelse af bankkontokravet har været en mærkesag for DI siden vedtagelsen af lovforslaget i 2017, og i DI’s digitale brancheforening har det på vegne af it-virksomhederne også stået højt på ønskelisten over ønsker til forbedrede rammevilkår for sektoren.

I marts 2023 udgav DI Digital for eksempel en række forslag til et løft af de digitale kompetencer i Danmark, hvori forslaget om lempet bankkontokrav også indgik.

Vi glæder os til at samarbejde med regeringen om at fjerne endnu flere barrierer i forhold til internationale rekrutteringer, så vi i fremadrettet kan sikre nok hænder til at udvikle digitale løsninger, som er med til at løse store samfundsudfordringer.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S