Kunstig intelligens er en af hackernes tætteste allierede - men også vores digitale sikkerhed

Klumme: Kunstig intelligens spiller en nøglerolle på fremtidens arbejdsplads. Men teknologien er ikke kun forbeholdt os ”almindelige” mennesker i vores daglige arbejde. Også hackerne gør brug af teknologien.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Vi ser dem – desværre – igen og igen.

Overbelastningsangreb (DDoS-angreb) på Danmarks kritiske infrastrukturer.

Disse angreb peger på en foruroligende tendens, for ikke nok med at de har resulteret i kostbare datalæk, så har de også skabt en atmosfære af usikkerhed og mistillid.

Med kunstig intelligens (AI) er det blevet nemmere for hackerne at angribe de grundlæggende niveauer af teknologi – noget, der tidligere krævede dyb teknisk viden.

For eksempel kan hackerne bruge AI til at skabe meget overbevisende phishing e-mails og angreb, som er sværere at opdage og øger sandsynligheden for succes.

Hackernes brug af AI stiller krav til sikkerheden i landet og hos de danske virksomheder.

Her bør AI ikke længere kun være et buzzword, men indgå som en vital faktor i Danmarks cybersikkerhedsstrategi.

Kun på den måde kan vi følge med hackerne og holde dem for døren.

AI i sikkerhedsstrategier er nødvendigt

Med den stigende mængde cyberangreb, som har sat rekorder de seneste år, er det tydeligt, at det både er de store virksomheder og de små institutioner, der er i farezonen.

For at imødekomme cybertruslen effektivt, er det nødvendigt, at virksomheder implementerer AI i deres sikkerhedsstrategier.

Det betyder, at sikkerhedsteams bør bruge teknologien til at forbedre trusselsdetektion samt reducere presset på deres ansatte i sikkerhedsafdelingen.

Virksomhederne bør dog være opmærksomme på, at AI ikke kun medfører vigtige fordele for virksomhederne, men også ulemper i form af at komme hackerne til gavn.

Det gælder blandt andet trusselsdetektion og automatisering af opgaver:

Trusselsdetektion:
Begynder vi ved trusselsdetektionen, kan virksomheder - på den positive side - hurtigt analysere store mængder data og identificere mønstre, der kan indikere et cyberangreb.

Det betyder, at virksomheder kan reagere hurtigere på trusler og dermed reducere den tid, en trussel har til at forårsage skade.

Imidlertid er ulempen, at hackere kan anvende AI til at udvikle teknikker, der hjælper malware med at undgå detektion ved kontinuerligt at ændre mønstre og adfærd.

Det gør det vanskeligere for sikkerhedssystemer at opdage truslen.

Automatisering af opgaver:
Snakker vi om automatisering af opgaver, ligger der en stor fordel i, at mange sikkerhedsopgaver, som eksempelvis systemovervågning, kan automatiseres.

Det frigør tid for de ansatte, så de kan fokusere på mere komplekse og strategiske opgaver.

Her er ulempen dog, at AI også gør det muligt for hackere at automatisere angreb, som kan udføres med højere hastighed og i større skala end manuelt udførte angreb.

Det kan være i form af blandt andet phishing-angreb, hvor AI analyserer store mængder data og genererer beskeder, der efterligner kommunikation fra virksomheder eller individer og er svære at gennemskue.

AI har sat gang i et kapløb

Brugen af AI hos henholdsvis virksomheder og cyberkriminelle understreger, at vi står midt i et våbenkapløb, hvor begge parter konstant må udvikle og tilpasse sig for at komme et skridt foran de andre.

For Danmark betyder det, at behovet for at implementere AI i sikkerhedsstrategier i dag er højere end nogensinde før.

Derfor er de danske virksomheder nødt til at gøre op med at bruge AI som buzzword og i stedet implementere det som et konkret værktøj i deres sikkerhedsstrategier.

Kun på den måde kan de danske virksomheder komme hackerne i forkøbet.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS