Test: Lyden, designet, funktionerne - og prisen - går op i en højere enhed i B&O's eminente Beosound Premiere højttaler

Sammensætningen af metal, træ og et tidløst formsprog gør B&O’s nyeste lydbar til et ekstremt attraktivt produkt – ikke mindst fordi den også leverer i performance – og alt dette er naturligvis langt fra gratis.

Artikel top billede

Med sin nærmest skulpturelle form er B&O Beosound Premiere et yderst delikat produkt – lydbaren kan hænges på væggen eller som her stilles på en fod i aluminium. (Foto: Bang & Olufsen PR)

B&O har formået at holde os til ilden med produkter, der er ret udsøgt designet og ikke mindst forarbejdet.

Bevares, smag er forskellig, men med de objektive briller på vil jeg påstå, at det er tilfældet. Således også med deres nye lydbar Premiere, der endda er noget mere – skal vi sige – vild i sin formgivning, og det er forfriskende.

Premiere lægger sig prismæssigt mellem den mindste Beosound Stage til 16.000 kroner og den store Theatre, vi har testet, til vilde 75.200 kroner. Premiere koster omkring det halve af topmodellen, men med en startpris på 36.500 kroner er den for de få.

Den næsten en meter lange enhed i letmetal har en lille åbning på langs, hvor du selv kan vælge forskelligt frontstof eller træ, der er lige til at klikke på.

Prisen for Premiere er som nævnt 36.500 kroner, men det er uden front. Du kan godt bruge den uden, men skal du have frontstof, er prisen 38.750 kroner, og vil du have træfront, ryger prisen op på voldsomme 44.700 kroner.

Design, der duer

Den 932 millimeter lange enhed har en slids i midten, hvor de fleste højttalere er placeret. Der er i alt ti højttalere, hvoraf fire er 4” x 3” enheder – de er altså aflange for at få plads til dem i det lange indhak.

Dertil er der diskanter, bas med mere, og det hele er konfigureret, så der kan leveres ægte surround – herunder også Dolby Atmos.

Designet med den lange slids betyder, at lyden komprimeres og – næsten som et horn – bliver lyden forstærket og kastet ud i rummet.

En lille rund metalenhed i midten huser diskant- og fuldtone-enheder, der er opadvendte, så lyden spredes opad og ud i rummet.

Det er foran det lange indhak, du kan vælge front, som du ønsker. Når du bruger lydbaren, vil lys bag stoffet lyse op i takt med, at du skruer op for volumen, og lyse helt op, når du for eksempel tænder.

Det er en gimmick, men den er lavet med en blødhed i lyset og på en måde, så du ikke er i tvivl om, at der har været ingeniører på overarbejde i Struer for at afprøve flere hundrede måder, lyset kan justeres på. Det er den sans for detaljer, der er med til at få prisen op, inden den når ud til kunderne, men præcis den sans for petitesser, der hæver B&O over de fleste konkurrenter.

Beosound Premiere er lavet af 100 procent rent aluminium og forarbejdet i Struer. Fronten, du kan vælge i træ, er skåret i ét stykke egetræ, før det fræses til sin endelige form. Det betyder naturligvis en høj pris, men også at du får en front, som ingen andre har, da træet altid vil være forskelligt.

Skuffer bestemt ikke

Som med de fleste B&O-højttalere er der separate forstærkere i hobetal, og alt fra AirPlay, Bluetooth og direkte forbindelse til Spotify og Tidal med flere understøttes.

Opsætningen er ret enkel via B&O’s egen app, hvor du kan vælge, om det er dialog, film eller for eksempel gaming, du vil benytte. I 90 % af tiden fandt jeg filmindstillingen fint dækkende til hverdagens blandede tv-behov.

Grunden til, at filmindstillingen fungerer så godt, er, at dialog er meget tydelig, og det er let at høre, hvad der bliver sagt, uanset om det er en film eller TV-avisen, der lyttes til.

Der justeres direkte via appen, som via et enkelt kort og højt ”sweep” justerer lyden ind til omgivelserne.

Lydbilledet er i den grad kompetent og hårdtslående. Selv uden brug af subwoofer er bassen overraskende muskuløs og til stede.

Den slår ikke i gulvet, men den er slagkraftig og giver samtidig resten af lydbilledet fylde og nærvær.

Lydkulissen fylder godt ud i rummet uden, at jeg oplever en voldsom surroundvirkning. Det gør også mindre, da jeg på intet tidspunkt savner det.

Lyden er måske ikke omsluttende som surround, men byder på masser af effekter og detaljer. Den kan da også levere et lydtryk på hele 102 dB på en meters afstand. Det betyder med andre ord, at selv en stor stue kan spilles op.

Når der spilles musik, er lyden også fin, men som tilfældet er med de fleste lydbar, er den langt fra perfekt til dette.

Lydens balance, når der spilles musik, er fin – det er mere måden, en lydbar kaster lyden ud i rummet på, der bare opleves forkert for øret. Sidder du i sofaen foran lydbaren, når der lyttes, vil det fungere fint. Det skal Premiere ikke klandres for – det er et problem, alle lydbar har.

Skal købes med hjertet

Som altid med B&O vil du næsten altid finde produkter, der på den primære ydelse performer bedre. Med det mener jeg, at du kan få et billede eller en lyd, der er bedre, til en lavere pris.

For Premiere leverer ikke bedre lyd end for eksempel Sennheisers Ambeo Max til under 20.000 kroner. Ambeo er bedre, når vi alene ser på surroundlyden, men det skal ikke få dig til at afskrive Premiere.

Så det er kun, hvis du tager ”cost-benefit”-brillen på, når der står Struer fra øverste hylde på produktet, at regnearket ikke vil give mening.

Men hvis ”cost-benefit” kan veksles til herlighedsværdi og ikke mindst et produkt, som du kan have i mange år og stadig have stor glæde af både ydelse og design – ja, så begynder det at give mere mening, selv for en ”djøffer”.

Så det er ikke et produkt, der kan eller bør sammenlignes direkte med andre producenters bud. Det kan man på ydelsen, som vi har gjort, men at give Premiere en karakter giver ikke mening.

Derfor – er du vild med designet og har sparet knasterne op, vil du ikke blive skuffet over hverken finish eller ydelse, når den først er kommet hjem og hænger under faldskærmen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS