0,022 mikron i 2016

Dimensionerne på mikrochips bliver seks gange mindre i løbet af de næste femten år. Det forudsiger halvleder-branchen.

Indhold

Brancheorganisationen for halvlederindustrien er barslet med en køreplan for de næste mange år. På årets International Technology Roadmap skrues der op for ambitionerne, og organisationen forventer nu, at mikrochips bliver produceret med 0,022 mikron teknologi om 15 år.

I øjeblikket fremstilles de mest avancerede chips med 0,13 mikron, eller 130 nanometer, om man vil. Længden angiver banebredden for forbindelserne mellem transistorerne. En nanometer (nm) er en milliardtedel meter, og til sammenligning er et menneskehår cirka 100.000 nm tykt. Vejen til 22 nanometer går over 90 nm i 2004, 65 nm i 2007, 45 nm i 2010 og 32 nm i 2013.

Det er ikke metalbanerne, der har de mindste dimensioner i chippen, men derimod gaten på transistorerne. Den vil skrumpe til sølle ni nm i 2016. Mindre dimensioner giver chips med højere ydelse og lavere strømforbrug. Dertil kommer, at der kan være flere chips på en wafer, og derfor bliver chipsene billigere at producere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere