Linux for begyndere

Hvis man godt kunne tænke sig at afprøve Linux-verdenen uden at pille ved partitioner og andre uhyggelige ting, så kan man prøve DemoLinux, som kan afvikles fra en cd. Det er ikke helt som den ægte vare, og smukt ser det ikke ud, men det kan give begynderen et indtryk af mulighederne.

Linux fra cd

Linux genererer en masse nysgerrighed, også blandt dem, som ikke lige har lyst til at risikere noget ved at pille ved harddisken. Men nogle GNU/Linux-distributioner kan afvikles uden at skulle rode med partitioner og andet sjov, så her er der mulighed for at lære giraffen nærmere at kende.

Hurdlen er blot, at disse programmer fylder en hel del, så det er en forudsætning, at man har adgang til en hurtig internetforbindelse. Alternativt kan man prøve at smiske lidt for IT-afdelingen på arbejdet.

Vi prøvede først to distributioner, som lovede os, at man kunne afvikle dem som Windows-programmer. Den ene distribution, WinLinux, lignede et helt almindeligt Windows-installationsprogram, men det gav en masse fejl undervejs og ville ikke starte Linux op.

Den anden distribution, Armed, virkede godt nok, men installationsrutinen under opstart af Linux virkede som noget fra meget gamle dage, hvor det at installere Linux snildt kunne tage en weekend eller to. Vejet og fundet for let.


DemoLinux i aktion. Det ligner en almindelig Linux, men oplevelsen er ikke god.

Det tredie forsøg gik lidt bedre. Det er distributionen DemoLinux, som afvikles fra en cd. Vi hentede et ISO-image fra distributionens hjemmeside ved at klikke på linket Download i menuen til venstre, og den fyldte 692 megabyte. Filen skrives på en cd-r, og det kan de fleste brænderprogrammer klare som regel under en menu eller anden valgmulighed med navnet "ISO" eller "raw".

Indtrykket for dårligt.

Når cd'en er brændt, stikkes den i et cd-drev, som computeren kan boote fra, og maskinen genstartes. Når pc'en starter op, skal man angive hvilken skærmopløsning, man ønsker. Man indtaster 640 for 640x480-opløsning, 800 for 800x600-opløsning og 1024 for 1024x768-opløsning. Vi valgte 800x600 og indtastede

boot: 800

Vi prøvede også 1024, men det ville ikke spille med vores grafikkort. I 800x600 var skærmopdateringen langsom, og billedet fremstod temmelig flimrende. Ikke nogen særlig behagelig demonstration af Linux, må man sige.

Derefter skal man vælge sproget "danish" og tastaturet "dk". Derefter bliver man spurgt om, man vil forbinde til netværk via dhcp-server, og her svares "yes," hvis computeren er forbundet til et lokalnetværk.

Så starter Linux op med grafisk login, og man logger på systemet ved at klikke på demo-brugerikonen og klikke "Go". Der er altså ikke brug for et password.

Nederst i login-dialogen kan man vælge hvilket skrivebordsmiljø, man ønsker, og her er KDE og Gnome de to gængse valg.

Vi prøvede både KDE og Gnome som skriveborde, og på nær den elendige skærmopdatering og meget lange opstartstider (på grund af den lave overførselshastighed fra cd-drevet) virkede det faktisk. Der følger en del programmer med, deriblandt Netscape, GIMP og StarOffice. Man kan tilgå sine Windows-harddisk-partitioner ved at klikke på ikonerne på skrivebordet.

Men der er nok ikke mange Windows-brugere, som vil blive overbevist af DemoLinux - dertil er indtrykket simpelthen for dårligt. Så hvis man ønsker en smagsprøve på Linux, må man altså indstille sig på at tage en backup af de vigtige Windows-filer og benytte en af de mange nemme distributioner, som Linux-verdenen byder på i dag. Specielt Mandrake 8.1 skal fremhæves for sin nemme installation, som faktisk slår Windows i brugervenlighed.

Man kan også bare køre på og håbe, at der ikke går noget galt under delingen af Windows-partitionerne, og selvom det oftest går problemfrit, så kan det altså også gå grueligt galt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job