Outsourcingvirksomhed femdobler bemandingen

Kring Technologies med stifter Martin Kring i spidsen vokser både herhjemme og i de lande, hvor selskabet laver softwareudvikling for kunder. Alene i år er medarbejderantallet femdoblet i Danmark. Og der mangler stadig flere folk.

Outsourcingvirksomheden Kring Technologies fortsætter oprustningen på medarbejdersiden såvel herhjemme som i henholdvis Indien og Ukraine, hvor selskabet tilbyder softwareudvikling inden for en lang række programtyper.

Desuden har man for nylig åbnet kontor i Norge og ansat direktør Hans Henrik Holven til at varetage forretningen der.

Selskabet er vokset fra i 2004 at have 65 ansatte, heraf fire i Danmark, til nu at have 160 ansatte, heraf 20 herhjemme.

Outsourcing skaber job

Og der er stadig bud efter mindst seks-syv nye danske ansatte.

Derfor mener direktør Mikael Munck, at det er helt forfejlet at tale om, at outsourcing koster danske arbejdspladser.

- Allerede næste år håber vi at være 40 mand i Danmark, siger han.

Selskabet benytter en model, hvor der altid er en skandinavisk projektleder tilknyttet en arbejdsgruppe i udlandet.

Kring vil altså også skulle ansætte en hel del nye softwareudviklere i henholdsvis Indien og Ukraine, hvor der efterhånden bliver rift om de bedste folk.

Fuldtidsdanskere i Indien og Ukraine

Derfor har man nedsat HR-afdelinger i Indien og Ukraine, hvor to fuldtidsansatte danskere udelukkende bruger tiden på at finde frem til de gode hoveder, forklarer medstifter Martin Kring.

Kring har ikke mindst kastet sig over .NET-opgaver, som rigtig mange danske virksomheder i disse år har brug for softwareapplikationer til.

Men man bevæger sig længere og længere ind andre kritiske forretningsapplikationer som Oracle, SAP og IBM-produkter.

- Det er også derfor, vi skal have en vis volumen, for vi vil være heldækkende på applikationsudvikling – uanset platform, siger direktøren.

Overtog Developmate

I sommer overtog Kring Technologies kunder og ansatte i selskabet Developmate og dermed en række ansatte i henholdsvis Danmark og Ukraine.

Dermed fik man også ansat den erfarne udlandsdansker Jens Brinksten, som i over 15 år har arbejdet i Østeuropa som landechef for en række internationale virksomheder, herunder som landedirektør for Ernst & Young.

- Der vil i de kommende år i stigende grad være fokus på leverancemodellerne i sourcing-opgaver - ikke kun prisen. Mange CTO'er og CIO'er vil spørge, om det hænger sammen med resten af virksomhedens strategi, siger Mikael Munck.

Til trods for, at de to gerne taler om Krings vækst på medarbejdersiden, holdes økonomien langt tættere på kroppen, indtil året er overstået.

Men selv om Mikael Munck ikke kan lokkes til at udlevere et estimeret omsætningstal, lover han overskud i indeværende år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren systemintegrationssarkitekt til Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Developer Experience Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S