Infrastruktur for iværksættere ønskes

Klumme: Infrastrukturen i forskerparkerne og andre rare steder for iværksættere passer overhovedet ikke til deres behov. Hvorfor kan man ikke bruge sit Symbion-adgangskort i hele landet?

En funktionel iværsætter-infrastruktur vil give de små virksomheder de bedste vækstvilkår og øge innovationsevnen.

Især it-iværksættere er kendetegnet ved en speciel arbejdskultur med stor mobilitet og konstant behov for online tilgængelighed og kommunikations-muligheder.

Produktiviteten hænger tæt sammen med, hvordan den eksisterende infrastruktur støtter bedst muligt op omkring denne arbejdskultur.

Bedste vilkår for vækst

Det handler altså i høj grad om, hvordan meget små virksomhedsenheder kan få mest funktionel adgang til den alment eksisterende infrastruktur, for at give dem de bedste vækstvilkår og generelt højne erhvervsdynamikken og innovationskraften.

I dagens Danmark har enhver større provinsby, med respekt for sig selv, skabt en eller gerne flere fysiske rammer for egnens iværksættere og nystartede erhverv.

Hertil kommer de mange forskerparker, erhvervsparker, centre, innovationsmiljøer, og hvad de ellers hedder.

Fælles for dem alle er, at de opbygger og driver en lokal serviceinfrastruktur og organisation bundet til de fysiske rammer.

Det er også et fællestræk, at der i langt de fleste tilfælde er offentlige midler involveret i deres skabelse og drift.

Med et samlet kig på landkortet ser alle disse aktiviteter ud til at repræsentere en fantastisk national iværksætterstøtte-infrastruktur.

Problemet er, at de reelt ikke virker sådan set fra bruger-niveau.

Murstensklodser

Alle disse murstensklodser har deres egen it og softwarearkitektur, egne administrative procedurer, serviceprofiler, og lignende.

Som bruger og beboer får man sit eget adgangskort, som også giver adgang til serviceapparatet.

Jeg går selv rundt med et kort til IT-Væksthuset “5te” og et til Symbion.

Fælles for disse kort er, at så snart, jeg forlader de fysiske rammer, er brugsværdien af mit kort lig med nul.

Hvis vi eksempelvis kigger på forskerparkerne i Danmark, så gælder præcist det samme forhold; intet er funktionelt integreret med henblik på at optimere brugsværdierne generelt og servicere kundesegmenterne bedre.

Dette kan forekomme paradoksalt, når man tænker på, at det er fra sådanne miljøer, man ofte hører snak om betydningen af netværk, viden-deling, visioner, innovativ tænkning og så videre.

Hvad har man snakket om i årtier?

Forskerparkerne har endda en forening, så hvad mon man har snakket om på dens møder i de seneste årtier?

Her har de vist fået baghjul af fitnesscentre, golfklubber, og lignende, som tilsyneladende har set lyset – og handlet.

Især it-iværksættere er hele tiden på farten.

Hvis de er i en anden landsdel, booker de møder om formiddagen og om eftermiddagen og finder så et sted at slå tiden ihjel i mellem møderne.

Hvis der er noget, som de skal have kopieret eller fremsendt, kan de ikke ringe hjem til deres sekretær, for de har ikke nogen.

Tænk hvis vi kunne tegne et dansk landkort med en funktionel iværksætterinfrastruktur:

En infrastruktur, hvor de spæde virksomheder kunne bruge deres adgangskort hos alle disse supportsteder til at få computer/printer/netadgang, til at kopiere, drikke kaffe og spise frokost blandt andre innovative sjæle og booke mødelokaler.

Og hvad ville stederne få ud af det?

Ud over meget større aktivitet og omsætning, ville de få meget større troværdighed og især en klart forstærket value-proposition.

Og det offentlige?

Ja, det ville begynde at kunne se en intensivering af brugsværdi – og brugerorienteret vision for – offentlige tilskud; startende fra et meget lavt niveau.

Og så er det uforståeligt, hvorfor klare krav om brugsværdioptimering og brugerorienteret koordinering aldrig har indgået som et formelt parameter ved tilskudsbevillingerne, ikke mindst til iværksætter-infrastruktur.

Sam K. Steffensen er ph.d., forretningsudviklingschef i IT-Væksthuset som driver 5te, ­business development director i Symbion og bestyrelses­formand i CPH Design, Damptech og Smart Parts Nordic.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdning.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S