Den ubehøvlede analoge betjening

Klumme: Endnu tilbyder netbutikkerne kun en svag afglans af de grovheder og fornærmelser. Blandt andre har Fona en speciel måde at behandle kunder med tegnedrengen oppe ad lommen på.

Artikel top billede

Det bliver ALDRIG det samme.

I den forløbne weekend blev jeg igen mindet om, at handel på nettet STADIG kun er en svag afglans af “the real thing”.

Fornøjelserne ved at handle i den virkelige verden overgår til overflod den kliniske online-oplevelse – eller gør de?

Fornærmelser og grovheder

For mange år siden var jeg på en restaurant i Kansas, der var kendt for sin i helt exceptionelle ubehøvlede betjening.

Personalet havde et bredt repertoire af fornærmelser og grovheder, og kunderne elskede det.

Det var en del af showet, at tjeneren gjorde ansigter af folk bag deres ryg, bevidst hørte forkert, når han tog mod ordrer og vendte øjnene mod himlen, når nogen dristede sig til at stille et spørgsmål.

Tendensen er kommet til Danmark

Lørdag formiddag i en FONA-butik i et center på Frederiksberg kan jeg konstatere, at tendensen er nået til Danmark.

Jeg henvender mig til en karseklippet ekspedient:

"Goddag. Jeg vil gerne købe noget B&O. Skal jeg bare vente ved udstillingen?"

Den bryske ekspedient ser strengt på mig, og minder mig pludselig om ”The Soup-nazi” fra den amerikanske sitcom Seinfeld.

Han bjæffer:

"Du kan vel se at vi har travlt. Stil dig op i køen til kassen."

Nu er jeg af den (givetvis gammeldags) opfattelse, at hvis man gerne vil sælge forbrugsgoder til 50.000 kroner og opefter, må man være indstillet på at yde et minimum af service.

Og tag ikke fejl: Jeg forventer ikke rød løber og fanfarer, når jeg træder ind i butikken (ikke at jeg ville protestere, hvis det skete).

Jeg forventer såmænd bare personale, der kan hjælpe mig med at finde ud af, hvad jeg skal købe, så jeg kan komme af med mine penge og få noget med hjem.

Der er kun én kø

Jeg er halvvejs mod kassen, da en anden ekspedient pludselig finder ud af, at den kø jeg står i, slet ikke er en kø.

"Vi har kun én kø – stil jer alle sammen over i den", smælder han ud over os. J

eg griner et indforstået "ja-den-er-god-med-dig"-grin, og siger, at jeg er ude efter noget B&O.

Længere når jeg ikke.

"Hørte du ikke, hvad jeg sagde" siger den karseklippede.

"Om bag i køen".

Fluks op i superligaen

På denne måde svinger denne FONA sig op i superligaen for butikker med dårlig betjening.

I den store mellemgruppe (gruppen lige under superligaen) er der blot tale om forretningsdrivende, der er dårlige til at drive forretning. Som ikke udnytter mulighederne når kunder træder ind i butikken.

Som når jeg i Silvan spørger til forskellen på en boremaskine til 500 kroner og én til 3000 kroner får svaret: "Ja, den ene er jo dyrere end den anden.". (Jeps – det ér sket.)

I superligaen går man ikke bare efter dårlig service – her er målet den direkte fornærmelse af kunderne.

På Falslede Kro (fantastik mad – ubehøvlet og arrogant betjening) måtte jeg tåle denne her: “Ja, hvor tror du selv en hummer kommer fra?"

Kun en svag afglans i netbutikkerne

Netbutikkerne tilbyder kun en svag afglans af denne fornemmelse.

Okay, der er netbutikker, hvor man ikke kan finde produkterne, priserne etc. Læs Martin Thorborgs klummer, og I ved besked.

Men det vil kræve mange års udvikling at forfine den individuelle perfiditet og fornærmelse, man kan opnå i de rigtige butikker.

Jeg har købt espressomaskine, vaskemaskine, tørretumbler, et dirkesæt, software, bøger, og masser af rejser på nettet.

Det er nemt og forudsigeligt. Jeg ser frem til den dag, hvor jeg kan få et rigtigt menneske på skærmen, der kan snerre lidt af mig.

Nykredit har netop lanceret netmøder for sine kunder. Måske man skulle prøve det.

Jeg skal for en god ordens skyld bemærke, at jeg har været i masser af FONA-butikker, hvor jeg har fået glimrende betjening.

Henrik Zangenberg, managing partner, Gartner Danmark

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S