AMD lancerer Opteron

I dag går AMD ind på markedet for 64-bit servere og arbejdsstationer. Tre versioner af Opteron er klar.

Nyhed

Det er en stor dag for den amerikanske chip-producent AMD. Med den officielle lancering af Opteron træder firmaet nemlig ind på markedet for 64-bit processorer beregnet til servere og kraftige arbejdsstationer.

Til at starte med er der lanceret tre forskellige Opteron-modeller, nemlig 240, 242 og 244. Clockfrekvenserne er henholdsvis 1,4, 1,6 og 1,8 GHz, og processorerne har en megabyte L2-cache.

I nummereringen angiver det første ciffer, om processoren er beregnet til 1-vejs, 2-vejs eller 8-vejs servere, mens de to sidste cifre er et mål for ydelsen. I første omgang satser AMD på servere og arbejdsstationer med to processorer.

Opteron er i bund og grund en forbedret Athlon XP, der har fået understøttelse af 64-bit kode, integreret hukommelses-controller og hypertransport. Processoren understøtter AMD's 64-bit x86-64 instruktioner, men også almindelige 32-bit x86-instruktioner såvel som MMX, 3DNow!, SSE og SSE2.

Den indbyggede hukommelses-controller sørger for forbindelsen til dual channel DDR333 ECC RAM. Forbindelsen til resten af computersystemet klares med hypertransport, der er en busteknologi, der kan klare en båndbredde på op til 6,4 gigabyte pr. kanal. En Opteron kan bruge tre hypertransport-kanaler.

AMD Opteron 240, 242 og 244 koster henholdsvis 283, 690 og 794 dollar. Opteron skal ikke mindst konkurrere med Intels 32-bit Xeon, og ifølge AMD's egne målinger er Opteron da også en del hurtigere end Xeon. Til gengæld kan Opteron ikke følge med Intels 64-bit Itanium 2.

Hvis man vil have en 64-bit processor i sin almindelige stationære pc, må man stadig vente til september, hvor AMD lancerer Athlon 64.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S