AMD lancerer Opteron

I dag går AMD ind på markedet for 64-bit servere og arbejdsstationer. Tre versioner af Opteron er klar.

Nyhed

Det er en stor dag for den amerikanske chip-producent AMD. Med den officielle lancering af Opteron træder firmaet nemlig ind på markedet for 64-bit processorer beregnet til servere og kraftige arbejdsstationer.

Til at starte med er der lanceret tre forskellige Opteron-modeller, nemlig 240, 242 og 244. Clockfrekvenserne er henholdsvis 1,4, 1,6 og 1,8 GHz, og processorerne har en megabyte L2-cache.

I nummereringen angiver det første ciffer, om processoren er beregnet til 1-vejs, 2-vejs eller 8-vejs servere, mens de to sidste cifre er et mål for ydelsen. I første omgang satser AMD på servere og arbejdsstationer med to processorer.

Opteron er i bund og grund en forbedret Athlon XP, der har fået understøttelse af 64-bit kode, integreret hukommelses-controller og hypertransport. Processoren understøtter AMD's 64-bit x86-64 instruktioner, men også almindelige 32-bit x86-instruktioner såvel som MMX, 3DNow!, SSE og SSE2.

Den indbyggede hukommelses-controller sørger for forbindelsen til dual channel DDR333 ECC RAM. Forbindelsen til resten af computersystemet klares med hypertransport, der er en busteknologi, der kan klare en båndbredde på op til 6,4 gigabyte pr. kanal. En Opteron kan bruge tre hypertransport-kanaler.

AMD Opteron 240, 242 og 244 koster henholdsvis 283, 690 og 794 dollar. Opteron skal ikke mindst konkurrere med Intels 32-bit Xeon, og ifølge AMD's egne målinger er Opteron da også en del hurtigere end Xeon. Til gengæld kan Opteron ikke følge med Intels 64-bit Itanium 2.

Hvis man vil have en 64-bit processor i sin almindelige stationære pc, må man stadig vente til september, hvor AMD lancerer Athlon 64.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura