AMD lancerer Opteron

I dag går AMD ind på markedet for 64-bit servere og arbejdsstationer. Tre versioner af Opteron er klar.

Nyhed

Det er en stor dag for den amerikanske chip-producent AMD. Med den officielle lancering af Opteron træder firmaet nemlig ind på markedet for 64-bit processorer beregnet til servere og kraftige arbejdsstationer.

Til at starte med er der lanceret tre forskellige Opteron-modeller, nemlig 240, 242 og 244. Clockfrekvenserne er henholdsvis 1,4, 1,6 og 1,8 GHz, og processorerne har en megabyte L2-cache.

I nummereringen angiver det første ciffer, om processoren er beregnet til 1-vejs, 2-vejs eller 8-vejs servere, mens de to sidste cifre er et mål for ydelsen. I første omgang satser AMD på servere og arbejdsstationer med to processorer.

Opteron er i bund og grund en forbedret Athlon XP, der har fået understøttelse af 64-bit kode, integreret hukommelses-controller og hypertransport. Processoren understøtter AMD's 64-bit x86-64 instruktioner, men også almindelige 32-bit x86-instruktioner såvel som MMX, 3DNow!, SSE og SSE2.

Den indbyggede hukommelses-controller sørger for forbindelsen til dual channel DDR333 ECC RAM. Forbindelsen til resten af computersystemet klares med hypertransport, der er en busteknologi, der kan klare en båndbredde på op til 6,4 gigabyte pr. kanal. En Opteron kan bruge tre hypertransport-kanaler.

AMD Opteron 240, 242 og 244 koster henholdsvis 283, 690 og 794 dollar. Opteron skal ikke mindst konkurrere med Intels 32-bit Xeon, og ifølge AMD's egne målinger er Opteron da også en del hurtigere end Xeon. Til gengæld kan Opteron ikke følge med Intels 64-bit Itanium 2.

Hvis man vil have en 64-bit processor i sin almindelige stationære pc, må man stadig vente til september, hvor AMD lancerer Athlon 64.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S