AMD lancerer Opteron

I dag går AMD ind på markedet for 64-bit servere og arbejdsstationer. Tre versioner af Opteron er klar.

Nyhed

Det er en stor dag for den amerikanske chip-producent AMD. Med den officielle lancering af Opteron træder firmaet nemlig ind på markedet for 64-bit processorer beregnet til servere og kraftige arbejdsstationer.

Til at starte med er der lanceret tre forskellige Opteron-modeller, nemlig 240, 242 og 244. Clockfrekvenserne er henholdsvis 1,4, 1,6 og 1,8 GHz, og processorerne har en megabyte L2-cache.

I nummereringen angiver det første ciffer, om processoren er beregnet til 1-vejs, 2-vejs eller 8-vejs servere, mens de to sidste cifre er et mål for ydelsen. I første omgang satser AMD på servere og arbejdsstationer med to processorer.

Opteron er i bund og grund en forbedret Athlon XP, der har fået understøttelse af 64-bit kode, integreret hukommelses-controller og hypertransport. Processoren understøtter AMD's 64-bit x86-64 instruktioner, men også almindelige 32-bit x86-instruktioner såvel som MMX, 3DNow!, SSE og SSE2.

Den indbyggede hukommelses-controller sørger for forbindelsen til dual channel DDR333 ECC RAM. Forbindelsen til resten af computersystemet klares med hypertransport, der er en busteknologi, der kan klare en båndbredde på op til 6,4 gigabyte pr. kanal. En Opteron kan bruge tre hypertransport-kanaler.

AMD Opteron 240, 242 og 244 koster henholdsvis 283, 690 og 794 dollar. Opteron skal ikke mindst konkurrere med Intels 32-bit Xeon, og ifølge AMD's egne målinger er Opteron da også en del hurtigere end Xeon. Til gengæld kan Opteron ikke følge med Intels 64-bit Itanium 2.

Hvis man vil have en 64-bit processor i sin almindelige stationære pc, må man stadig vente til september, hvor AMD lancerer Athlon 64.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job