Danske kvinder er mændene jævnbyrdige

Klumme: I Asien kan kvinderne godt forstå teknologi. I Danmark er kun cirka seks procent af de it-studerende kvinder.

Artikel top billede

I Asien forstår kvinderne godt teknologi. I Kina udgør kvinder 59 procent af de teknologistuderende. I Japan 66 procent og i Sydkorea 46 procent.

I Danmark er der kun cirka seks procent kvindelige it-studerende, men undersøgelser peger på, at det ikke er de danske kvinders kundskaber, det er galt med.

De asiatiske tal får mig til at konkludere, at det ikke er naturgivent, at der er så få kvinder i Danmark, der interesserer sig for teknologi.

Det er således interessant at løse gåden om de danske kvinders minimale repræsentation på teknologiuddannelserne, også fordi vi i it-branchen skriger på arbejdskraft.

Konkrete problemer

Nu tyder alt heldigvis på, at de danske kvinder ikke er dummere til it end de danske mænd – de er blot anderledes.

En kvindelig underviser i programmering har forklaret, at hun tydeligt ser, at mænds og kvinders tilgang til læring er meget forskellig.

Kvinder vil gerne have opgaver, der er bundet op på en konkret problemstilling, da de har brug for at kunne relatere til det, som tingene skal bruges til i praksis.

Mænd bliver i stedet optaget af, hvad programmerne kan og de tekniske muligheder. Kvinder og mænd har dermed forskellige ønsker til indholdet i undervisningen, men de arbejder også bedst under forskellige omstændigheder.

Kvinder samler sig typisk hurtigt i små grupper, hvor de samarbejder og hjælper hinanden, mens mændene ofte arbejder individuelt med opgaverne.

God forståelse

Mændenes styrke er, at de kan holde fokus længe og er bedre til detaljer. Kvinderne har derimod den fordel, at de er gode til at sætte sig i slutbrugerens sted, og de er samtidig bedre til at kommunikere.

Personligt synes jeg, det er et problem, hvis vi ikke får begge køns styrker i spil i teknologisektoren. Kvinders og mænds meget forskellige måder at løse opgaver på indeholder en dynamik og et meget stort potentiale for udvikling.

På nuværende tidspunkt er kvinderne stærkt underrepræsenteret i it-branchen, og der må sættes alle sejl til for at kapre mange af de dygtige unge piger, der skal til at vælge uddannelse de kommende år.

Så får vi åbnet de kommende generationers øjne for it-branchen som et spændende og dynamisk arbejdsfelt – og derved får vores del af dygtige kandidater.

En stor del af problemet med at få kvinder til at vælge it-fagene hænger sammen med det image, som vores branche er bærer af.

Jævnbyrdige

Fokus er stadig på det tekniske, det vil sige de aspekter ved uddannelserne, som interesserer mændene. Vi mangler i høj grad at sætte fokus på det anvendelsesorienterede, som kvinder faktisk interesserer sig for.

En undersøgelse fra Institut for Fremtidsforskning viser for eksempel, at kvinder er mændene jævnbyrdige, når det gælder anvendelse af teknologi på arbejdet.

I it-branchen lægger vi stor vægt på at udbyde samlede løsninger til kunderne, og der er dermed brug for medarbejdere med et anvendelsesorienteret udsyn.

Det er mig magtpåliggende, at vi får bredt det budskab ud til jer kvinder, der overvejer en it-uddannelse: Der er også brug for jeres kundskaber og jeres tilgang til problemstillingerne.

En central forudsætning er dog, at de teknologiske studier gør en indsats for at blive mere attraktive for kvinderne. Jeg ved, at det er et mål for DTU, der blandt andet vil prøve at tiltrække flere kvindelige undervisere, da det er deres erfaring, at mandlige undervisere appellerer til mandlige studerende.

Samme mønster gør sig gældende for kvindelige studerende, der også spejler sig i kvindelige undervisere. Jeg er enig i, at unge kvinder behøver rollemodeller, der kan give dem klare billeder af de mange muligheder, de kan opnå med en it- og teknologiuddannelse.

Samtidig tror jeg også, at en nytænkning af it- og teknologiuddannelser, hvor der er mere fokus på sammenhæng mellem undervisning og job og derved slutformålet med uddannelsen, kan tiltrække en bredere gruppe af ikke kun kvinder, men også mænd og derved også ad den vej sikre flere kandidater til it-branchen.

Annette Stausholm Nielsen er technical executive i IBM Nordic og initiativtager til Teknologi og Piger projektet.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect