Columbus: Familie og gøglershow

Tilbage til artiklen : Her er it-Branchens bedste arbejdspladser 2007.

Placering:

IT-branchens 15 Bedste Arbejdspladser 2007: 5.

Danmarks 50 Bedste Arbejdspladser 2007: 21.

Løsningshuset med fokus på ERP fra Microsofts Dynamics-familie har gennem de sidste 18 måneder ansat mere end 100 medarbejdere.

I alt beskæftiger virksomheden mere end 1.000 ansatte på verdensplan - heraf 234 i Danmark, der sidste år skabte en omsætning på 245 millioner kroner.

Familie er et nøgleord hos Columbus IT Partner.

Virksomheden giver tilskud til personaleforeningens aktiviteter, hvor medarbejderne kan tage familien med.

Et andet initiativ er "Columbus Kids Club", der arrangerer aktiviteter for medarbejdernes børn.

Et eksempel er to dages gøglerarrangement, hvor forældrene tager poderne med til arbejdspladsen, hvor de under vejledning af professionelle gøglere laver et show, der bliver opført for forældrene og virksomhedens øvrige ansatte.

Kilde: Great Place to Work Institute Danmark

Tilbage til artiklen : Her er it-Branchens bedste arbejdspladser 2007.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job