DK-CERT: Hemmelig betyder ikke sikker

Et aktuelt angreb på trådløse nøglesystemer viser, at hemmelige krypteringsalgoritmer ikke nødvendigvis er sikre, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i denne måneds klumme om it-sikkerhed.

Artikel top billede

Et tryk på en knap på en lille fjernbetjening, og garagedøren åbner sig automatisk.

På samme måde kan man låse sin bil uden at sætte en nøgle i døren. Nemt – men ikke længere sikkert.

Forskere på et tysk og et iransk universitet har fundet en metode til at knække sikkerheden i systemet Keeloq, som er indbygget i mange nøgleløse systemer til garageåbnere og biler.

Med forskernes metode kan de på nogle minutter få fat i de krypteringsnøgler, som det trådløse udstyr kommunikerer med. Angrebet foregår i to omgange.

Først undersøger man strømforbruget på den enhed, der er monteret i garagen eller bilen.

Ud fra 10 scanninger af det kan man regne ud, hvad den indbyggede nøgle er.

To trådløse signaler

Herefter skal forskerne blot opsnappe to trådløse signaler fra fjernbetjeningen for at kunne regne ud, hvad dens nøgle er. Så kan de lave en falsk nøgle, der kan åbne garagen eller bilen.

I praksis besværliggøres første del af angrebet af, at angriberen skal have fysisk adgang til enheden.

Anden del består i opsnapning af radiobølger, så den kan foregå helt skjult.

Når Keeloq-systemet kan angribes på den måde, skyldes det svagheder i dets kryptering.

Systemet anvender en hemmelig krypteringsalgoritme, som firmaet bag det, Microchip Technology, købte i 1995.

I 2006 blev algoritmen lækket. Og snart efter opdagede sikkerhedsforskere, at den havde nogle indbyggede sårbarheder.

Hvis udviklerne af krypteringsalgoritmen havde offentliggjort den fra starten, ville disse sårbarheder hurtigt være fundet. Så kunne man have forbedret algoritmen, før produktionen gik i gang.

Sådan gik det ikke.

Som en af de tyske forskere, Timo Kasper, siger til The Register:

"Nu er det lidt for sent, fordi det allerede er indbygget i alle de garager og biler."

Keeloq blev allerede knækket for...fortsættes

... et års tid siden, men dengang skulle man bruge et døgn på at få fat i krypteringsnøglerne.

De nye forskningsresultater viser, at angreb nu er tættere på at være praktisk gennemførlige, skønt de kræver fysisk adgang til enhederne.

Microchip Technology mener dog, at angrebene udgør en rent teoretisk risiko, da de kræver stor viden om den konkrete implementering af teknologien.

Gør algoritmerne åbne

Historien viser et generelt fænomen inden for kryptering: Åbenhed giver bedre sikkerhed.

Derfor er det også glædeligt, at de krypteringssystemer, der bruges i computersystemer i dag, stort set alle anvender velkendte og gennemprøvede algoritmer.

Dermed mener jeg ikke, at alt skal offentliggøres: De nøgler, som man krypterer med, skal naturligvis holdes hemmelige.

Men algoritmen, der bestemmer, hvordan nøglerne bruges, bør altid være offentligt tilgængelig.

Det giver den bedste sikkerhed for, at den ikke indeholder skjulte sårbarheder.

DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team.

I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed. DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet.

DK-CERT's leder, Shehzad Ahmad, opdaterer den sidste fredag i hver måned Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for it-sikkerhed.

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S