Informationssikkerhed er mere end it-sikkerhed

Klumme: Informationssikkerhed er lige så lidt firewalls eller antivirus, som låsen i din hoveddør er en indboforsikring.

Artikel top billede

(Foto: Gratis)

Som leder hører du sikkert fra mange sider, at informationssikkerhed, der ikke bør forveksles med it-sikkerhed, er vigtigt.

Det kan være som leder i staten, hvor du er blevet pålagt at efterleve DS 484 vedrørende informationssikkerhed. Hvis du er leder i en kommune eller region, ved du, at et lignende krav lurer lige om hjørnet.

Er du leder i en privat virksomhed, hører du begreberne DS 484, ISO 27001 eller ISO 27002 stadigt oftere, og hvis I har kunder i det offentlige, bliver I mødt med kravet om at understøtte og efterleve DS 484.

Umiddelbart vurderer du det måske som endnu et krav blandt alle de andre. Måske mest af alt som en kontrolforanstaltning og uden værdi for virksomheden.

Fortrolighed

Desuden 'lugter' det lidt af it-sikkerhedsprogrammer, der forbindes med en omkostning i lighed med de mange tusinder eller millioner af kroner, der allerede er gået den vej.

Informationssikkerhed er lige så lidt firewalls eller anti­virus, som låsen i din hoveddør er en indboforsikring. Anti­virus og dørlåse er beskyttende foranstaltninger og kun en lille del af et større emne, der vedrører informationssikkerhed.

Du kan få et overordnet indtryk af informationssikkerhed ved at læse indledningen til DS 484 eller ISO 27002. Det giver dig en forestilling om, hvad standarderne indeholder og har som formål.

Krav til medarbejderen

Lidt forenklet kan man sige, at informationssikkerhed er et spørgsmål om en til stadighed relevant og afstemt efterlevelse og opnåelse af fortrolighed, integritet og tilgængelighed både internt og eksternt.

Umiddelbart vil du sikkert være enig i, at informationssikkerhed er vigtigt, og samtidig mene, at det allerede er til stede i virksomheden. Men du bruger sikkert mere tid på at følge op på f.eks. budgetter, resultater og likviditet. Det er helt naturligt, men forholdet kunne være bedre.

Drøft emnet med forretningen, HR og it i kombination. It bør deltage, fordi der er sat strøm til det meste i en virksomhed.

Det er vigtigt, at ledelsen og forretningen driver processen, så sikkerhed bliver et relevant middel for forretningen og ikke et løsrevet mål om sikkerhed 'no matter what'.

Din og ledelsens vigtigste rolle i forbindelse med informationssikkerhed er løbende at vurdere, beslutte og kommunikere, hvilke krav og forventninger virksomheden bliver mødt med samt ønsker at indfri. Det er afgørende for, at forretningen kan agere efter hensigten.

Højst 40 procent it-fokus

Når du etablerer en funktion for informationssikkerhed, bør du sikre, at personen har mindst 40 procent forretningsforståelse, 20 procent proces- og arbejdsgangsforståelse og højst 40 procent it-fokus.

Placer funktionen højt i organisationen og helst ikke i it-afdelingen. Giv funktionen den fornødne opbakning og de fornødne beføjelser.

Engager dig selv overordnet i arbejdet. Du vil sikkert opleve det interessant, når du først har sat dig ind i det, og ikke mindst relevant.

Sidst, men ikke mindst, vil det styrke dit overblik, give dig viden og beslutningskompetence.

Informationssikkerhed er et spørgsmål om at beskytte og styrke forretningens mål og handlinger ikke andet.

Niels Madelung er projektchef i Dansk Standard.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Automation Developer til Team Process Automation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird