Informationssikkerhed er mere end it-sikkerhed

Klumme: Informationssikkerhed er lige så lidt firewalls eller antivirus, som låsen i din hoveddør er en indboforsikring.

Artikel top billede

(Foto: Gratis)

Som leder hører du sikkert fra mange sider, at informationssikkerhed, der ikke bør forveksles med it-sikkerhed, er vigtigt.

Det kan være som leder i staten, hvor du er blevet pålagt at efterleve DS 484 vedrørende informationssikkerhed. Hvis du er leder i en kommune eller region, ved du, at et lignende krav lurer lige om hjørnet.

Er du leder i en privat virksomhed, hører du begreberne DS 484, ISO 27001 eller ISO 27002 stadigt oftere, og hvis I har kunder i det offentlige, bliver I mødt med kravet om at understøtte og efterleve DS 484.

Umiddelbart vurderer du det måske som endnu et krav blandt alle de andre. Måske mest af alt som en kontrolforanstaltning og uden værdi for virksomheden.

Fortrolighed

Desuden 'lugter' det lidt af it-sikkerhedsprogrammer, der forbindes med en omkostning i lighed med de mange tusinder eller millioner af kroner, der allerede er gået den vej.

Informationssikkerhed er lige så lidt firewalls eller anti­virus, som låsen i din hoveddør er en indboforsikring. Anti­virus og dørlåse er beskyttende foranstaltninger og kun en lille del af et større emne, der vedrører informationssikkerhed.

Du kan få et overordnet indtryk af informationssikkerhed ved at læse indledningen til DS 484 eller ISO 27002. Det giver dig en forestilling om, hvad standarderne indeholder og har som formål.

Krav til medarbejderen

Lidt forenklet kan man sige, at informationssikkerhed er et spørgsmål om en til stadighed relevant og afstemt efterlevelse og opnåelse af fortrolighed, integritet og tilgængelighed både internt og eksternt.

Umiddelbart vil du sikkert være enig i, at informationssikkerhed er vigtigt, og samtidig mene, at det allerede er til stede i virksomheden. Men du bruger sikkert mere tid på at følge op på f.eks. budgetter, resultater og likviditet. Det er helt naturligt, men forholdet kunne være bedre.

Drøft emnet med forretningen, HR og it i kombination. It bør deltage, fordi der er sat strøm til det meste i en virksomhed.

Det er vigtigt, at ledelsen og forretningen driver processen, så sikkerhed bliver et relevant middel for forretningen og ikke et løsrevet mål om sikkerhed 'no matter what'.

Din og ledelsens vigtigste rolle i forbindelse med informationssikkerhed er løbende at vurdere, beslutte og kommunikere, hvilke krav og forventninger virksomheden bliver mødt med samt ønsker at indfri. Det er afgørende for, at forretningen kan agere efter hensigten.

Højst 40 procent it-fokus

Når du etablerer en funktion for informationssikkerhed, bør du sikre, at personen har mindst 40 procent forretningsforståelse, 20 procent proces- og arbejdsgangsforståelse og højst 40 procent it-fokus.

Placer funktionen højt i organisationen og helst ikke i it-afdelingen. Giv funktionen den fornødne opbakning og de fornødne beføjelser.

Engager dig selv overordnet i arbejdet. Du vil sikkert opleve det interessant, når du først har sat dig ind i det, og ikke mindst relevant.

Sidst, men ikke mindst, vil det styrke dit overblik, give dig viden og beslutningskompetence.

Informationssikkerhed er et spørgsmål om at beskytte og styrke forretningens mål og handlinger ikke andet.

Niels Madelung er projektchef i Dansk Standard.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job