Firmaer meldt til politiet for skrothåndtering

Miljøstyrelsen anmelder danske virksomheder til politiet på baggrund af en Greenpeace-undersøgelse. Men direktøren for den ene af virksomhederne er forbavset over sagen. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Miljøets bidske vagthund har nu fået kløerne i to danske skrotfirmaer, der angiveligt skulle have brudt reglerne for håndtering af elektronisk skrot.

Og ifølge Greenpeace står virksomhederne med en meget dårlig sag.

Den konkrete undersøgelse bunder i spionudstyr, som i august 2007 blev monteret på apparater, der skulle skrottes. Her kunne man følge med i processen, som miljøkæmperne kalder ulovlig.

Men det vækker stor undren hos en af de implicerede parter, Marius Pedersen A/S. Administrerende direktør, Christian Møller, er uforstående over for kritikken såvel som politianmeldelsen.

"Vi forstår ikke, at Miljøstyrelsen politianmelder os på dette grundlag. For vi efterlever EU-reglerne. Vi kører det som grønt affald til et godkendt behandlingssted i EU. Derfor mener vi slet ikke, at der er noget i sagen. Det er en godkendt tysk virksomhed," siger Christian Møller.

Dårlig undskyldning

Han fortæller desuden, at han i branchen oplever, at myndighederne engang imellem fortolker de eksisterende regler forskelligt.

Men den forklaring køber Henrik Pedersen fra Greenpeace ikke.

"Marius Pedersen prøver at undskylde sig med, at de tyske myndigheder ser anderledes på affaldshåndtering end de danske. Men det er de danske myndigheder, som virksomheden er underlagt. Marius Pedersen er en affaldsdistributør- og forvalter.

Derfor skal virksomheden henholde sig til Miljøstyrelsens fortolkninger og regler i Danmark, og derfor kan Christian Møller ikke løbe af sted med, at det er et grønt affald," understreger miljøbiologen.

De forskellige dele skal adskilles

Christian Møller fra Marius Pedersen regner foreløbig med, at virksomheden får en samtale med Miljøstyrelsen og får forklaret, hvad virksomheden har gjort.

"Så er der ikke mere i det. Jeg ser det som et storm i et glas vand. Det, der åbenbart er lidt tvist om, er print-kort, der skulle have været taget ud af pc'en og kørt separat," fortæller direktøren.

Klare EU-regler

Men Henrik Pedersen anser sagen som langt mere alvorlig og mener heller ikke, at Marius Pedersen har overholdt EU-reglerne.

"EU-reglerne er helt klare. Elektronik består af en række problematiske komponenter og hele intentionen med EU-reglerne, er at få genbrugt så meget som muligt. Man skal adskille en masse af produkterne. Hvis Marius Pedersen havde skilt de forskellige dele, havde det været en anden sag," fastslår han.

Under et dæknavn indleverede Greenpeace i august 2007 elektronisk affald i form af videobåndoptagere og andre elektroniske apparater til virksomheden Børge Kristiansen & Søn A/S. Sporingsudstyr monteret på apparaterne afslørede, at firmaet kørte det elektroniske affald til et andet firma, H. J. Hansen, på Prøvestenen i København, hvor det blev blandet med metalskrot.

I november 2007 ankom affaldet med skibet 'Rebecca Rovsing' til Rostock, Tyskland, hvor det endte i en bunke metalskrot på havnen.

Computerworld har prøvet at få kommentar fra den anden involverede virksomhed, Børge Kristiansen & Søn A/S, men direktøren er på ferie, og der er ingen andre til at udtale sig.

I øjeblikket er Miljøstyrelsen ved at udarbejde politianmeldelsen og kan derfor ikke udtale sig nærmere om sagen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension