Intel skal betale gigantbøde på otte milliarder kroner

Opdateret: Europa-Kommissionen idømte i dag Intel en gigantisk bøde på otte milliarder kroner for brug af konkurrenceforvridende forretningsmetoder.

Artikel top billede

Otte milliarder kroner. Så stor var bøden, som Europa-Kommissionen i dag tildelte chip-giganten Intel. Det skriver IDG News Service.

Sagen drejer sig om, at Intel ifølge Kommissionen har gjort brug af metoder, hvor chip-giganten har udnyttet sin dominerende position på markedet.

Den omtalte sag har stået på i årevis, siden konkurrenten AMD klagede over Intels adfærd tilbage i år 2000.

EU anklagede officielt Intel for at misbruge sin position i 2007. Dengang lød det fra Komissionen, at chip-giganten gav rabat til virksomheder, som så helt bort fra konkurrerende chips. Det er konkurrenceforvridende mener Kommissionen, som kan henvise til, at Intel sidder på næsten 82 pct. af markedets, mens AMD ifølge IDC sidder på næsten 18 procent.

Sidste år kom EU-Kommissionen med en ny anklage, der gik på, at selskabet havde tilbudt rabat til Europas største it-kæde, Media Markt, hvis kæden valgte at droppe alle computere med AMD-chips.

Bøden er den største, som EU nogensinde har udstedt i forbindelse med sager af denne karakter. Til sammenligning skulle Microsoft ved en afgørelse i 2004 betale 3,7 milliarder kroner. Det var indtil i dag den hidtil største bøde.

Intel har tidligere været involveret i en lignende sag i Japan, og sidste år skulle selskabet betale en bøde på 109 millioner kroner i Sydkorea, fordi virksomheden ifølge myndighederne havde misbrugt sin stærke position i markedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job