Intel skal betale gigantbøde på otte milliarder kroner

Opdateret: Europa-Kommissionen idømte i dag Intel en gigantisk bøde på otte milliarder kroner for brug af konkurrenceforvridende forretningsmetoder.

Artikel top billede

Otte milliarder kroner. Så stor var bøden, som Europa-Kommissionen i dag tildelte chip-giganten Intel. Det skriver IDG News Service.

Sagen drejer sig om, at Intel ifølge Kommissionen har gjort brug af metoder, hvor chip-giganten har udnyttet sin dominerende position på markedet.

Den omtalte sag har stået på i årevis, siden konkurrenten AMD klagede over Intels adfærd tilbage i år 2000.

EU anklagede officielt Intel for at misbruge sin position i 2007. Dengang lød det fra Komissionen, at chip-giganten gav rabat til virksomheder, som så helt bort fra konkurrerende chips. Det er konkurrenceforvridende mener Kommissionen, som kan henvise til, at Intel sidder på næsten 82 pct. af markedets, mens AMD ifølge IDC sidder på næsten 18 procent.

Sidste år kom EU-Kommissionen med en ny anklage, der gik på, at selskabet havde tilbudt rabat til Europas største it-kæde, Media Markt, hvis kæden valgte at droppe alle computere med AMD-chips.

Bøden er den største, som EU nogensinde har udstedt i forbindelse med sager af denne karakter. Til sammenligning skulle Microsoft ved en afgørelse i 2004 betale 3,7 milliarder kroner. Det var indtil i dag den hidtil største bøde.

Intel har tidligere været involveret i en lignende sag i Japan, og sidste år skulle selskabet betale en bøde på 109 millioner kroner i Sydkorea, fordi virksomheden ifølge myndighederne havde misbrugt sin stærke position i markedet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect