NEC slår igen med ny supercomputer

Mindre end en måned efter, at IBM skubbede NEC af pinden som producent af verdens hurtigste computer, er NEC næsten klar med en supercomputer, der er næsten dobbelt så hurtig som IBM's.

Indhold

Kapløbet om at have verdens hurtigste regnemaskine fortsætter med uformindsket styrke. Til december forventer japanske NEC at være klar med supercomputeren SX-8, der kan præstere 65 teraflops.

Det er næsten dobbelt så hurtigt som de 36 teraflops, IBM opnåede i september med en prototype af sin Blue Gene/L supercomputer.

NEC taler stadig fremtid (december), og de 65 teraflops er stadig en teoretisk ydelse, så indtil videre beholder IBM titlen som indehaver af verdens hurtigste computer.

Topmodellen af SX-8 får maksimalt 512 nodes hver med otte processorer, hvilket i alt giver 4.096 processorer og en arbejdshukommelse på op til 65 terabyte.

De mindre versioner af NEC's SX-8 kan lejes for knap 70.000 kroner om måneden, og NEC anbefaler den hurtige sag til formål som meteorologiske forudsigelser, miljøsimuleringer og analyser af bilsammenstød.

NEC håber at sælge mere end 700 styk af den nye supercomputer i løbet af de kommende tre år.

Selv om det skulle det lykkes NEC at overtrumfe IBM's teraflops-rekord, er Big Blue snart klar til endnu en omgang i ringen. Den maskine, der slog NEC i september, er en prototype af den, IBM udvikler for Lawrence Livermore National Laboratory. Den endelige version ventes klar i 2005, og den får ifølge IBM en topydelse på 360 teraflops.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Region Sjælland

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse