NEC slår igen med ny supercomputer

Mindre end en måned efter, at IBM skubbede NEC af pinden som producent af verdens hurtigste computer, er NEC næsten klar med en supercomputer, der er næsten dobbelt så hurtig som IBM's.

Indhold

Kapløbet om at have verdens hurtigste regnemaskine fortsætter med uformindsket styrke. Til december forventer japanske NEC at være klar med supercomputeren SX-8, der kan præstere 65 teraflops.

Det er næsten dobbelt så hurtigt som de 36 teraflops, IBM opnåede i september med en prototype af sin Blue Gene/L supercomputer.

NEC taler stadig fremtid (december), og de 65 teraflops er stadig en teoretisk ydelse, så indtil videre beholder IBM titlen som indehaver af verdens hurtigste computer.

Topmodellen af SX-8 får maksimalt 512 nodes hver med otte processorer, hvilket i alt giver 4.096 processorer og en arbejdshukommelse på op til 65 terabyte.

De mindre versioner af NEC's SX-8 kan lejes for knap 70.000 kroner om måneden, og NEC anbefaler den hurtige sag til formål som meteorologiske forudsigelser, miljøsimuleringer og analyser af bilsammenstød.

NEC håber at sælge mere end 700 styk af den nye supercomputer i løbet af de kommende tre år.

Selv om det skulle det lykkes NEC at overtrumfe IBM's teraflops-rekord, er Big Blue snart klar til endnu en omgang i ringen. Den maskine, der slog NEC i september, er en prototype af den, IBM udvikler for Lawrence Livermore National Laboratory. Den endelige version ventes klar i 2005, og den får ifølge IBM en topydelse på 360 teraflops.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S