Virtualisering er (også) godt for din pengepung

Klumme: Virtualisering er ikke kun er godt for miljøet, men i lige så høj grad for pengepungen.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mikael Rieck)

Jeg har siddet i op til flere møder med it chefer og leverandører og diskuteret den grønne it-agenda.

Nogle gange har jeg mødt holdningen, at det er da meget vigtigere at se på, hvordan it kan hjælpe med at gøre alle andre grønne - vigtigere end hvad it i sig selv bruger af energi.

Ja, ja, det er da også rigtigt, at it kun tegner sig for nogle få procent af energiforbruget.

Men kan man forestille sig, at et flyselskab ikke synes, det er vigtigt, hvor meget energi de brænder af?

Eller at et produktionsselskab er ligeglad med deres brug af ressourcer - det er jo alligevel kun en dråbe i havet?

Det solidariske ansvar

Nej vel. Hele tanken omkring bæredygtighed handler om solidarisk ansvar, hvor alle bidrager.

Man var jo hurtig nok til at være på ryggen af Kina efter Cop15, ikke sandt?

Og det er ikke et enten eller - it kan og bør bidrage på begge områder: Den del vi selv forbruger - og den del vi kan hjælpe andre med at reducere.

Dette bliver ikke mindre aktuelt af, at it i Danmark trods alt udgør et stort forbrug af strøm.

Faktisk viser beregninger, at it strømforbruget i Danmark svarer til næsten en fjerdedel i forhold til de private husholdningers forbrug.

Vel næppe et forbrug, der bare kan skubbes ind under gulvtæppet?

Set alene på servere bruger vi i Danmark 864.000 MWh om året - det er det dobbelte af, hvad vi i Danmark bruger på vejbelysning!

Så sig ikke, at der ikke kan gøres noget. Og det behøver endda ikke at være særlig kompliceret.

Virtualisering er et af de værktøjer, der hjælper rigtigt godt på reduktion af strømforbruget. Og så meget andet.

Så meget kan man spare

IDC har beregnet, at hvis servervirtualisering bliver implementeret i udstrakt grad i Danmark, vil vi frem til 2013 kunne reducere strømforbruget med 33 procent sammenlignet med i dag.

Og dette tager endda højde for den markante stigning i serverkapacitet, der løbende er brug for de kommende år.

Samtidig er der en række andre fordele ved virtualisering. Den tid, det tager at udrulle nye løsninger på nye servere, bliver markant forkortet - noget som forretninsledelsen er rigtig glad for.

Server-parken fylder ikke så meget - en udbygning af datacenteret bliver overflødig. Tilgængelighed af systemerne kan også forbedres.

En halv milliard kroner

I disse tider, hvor der hele tiden ledes med lys og lygte efter gode business cases for it-løsninger, er de økonomiske besparelser heller ikke at foragte.

Hvis server-parken i Danmark virtualiseres, kan der frem til 2013 spares en halv milliard kroner!

Virtualisering af infrastruktur er langt fra en ny opfindelse. Men nu er teknologierne ved at være på plads, så blandt andet begrænsninger i ydelsen ikke længere er en barriere.

Der er dog stadig udfordringer.

En af de største er udfordringen med at styre den virtuelle infrastruktur.

For tænk sig, hvad der sker, når det er nemt at rulle nye servere ud? Ja, antallet af servere eksploderer, og det samme gør mængden af arbejde med at styre det hele, hvis man ikke tænker sig om.

Det kræver derfor gode management værktøjer - og først og fremmest at processerne i den dynamiske og virtuelle infrastruktur automatiseres i meget høj grad.

Jo, jo, godt nok bliver infrastrukturen mere og mere virtuel, men de personer, der skal passe den, er virkelige nok, og de skal selvfølgelig stadig have løn.

Per Andersen er administrerende direktør for analysehuset IDC Nordic og Benelux.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S