Teknologien bliver en levende organisme

Klumme: Vi er på vej ind i en tid, hvor biologien, snarere end mekanikken, vil præge teknologi.

Artikel top billede

For nylig kunne den amerikanske bio-tech-superstar Craig Venter offentliggøre, at det var lykkedes for hans team at bygge en kompleks DNA-sekvens af en bakterie op fra bunden og indsætte den i en celle, hvis egen DNA forinden var fjernet. Derefter begyndte cellen at opføre sig, fuldstændigt som den helt igennem kunstige DNA foreskrev.

Det svarer til at installere et helt nyt operativsystem - bortset fra, at hardwaren i dette tilfælde er wetware; levende, biologisk materiale.

Den slags bliver der mere af. Vi er på vej ind i en tid, hvor biologien, snarere end mekanikken, vil præge teknologi. Nogle forskere bruger betegnelsen "levende teknologi" om en klasse af løsninger, der er udviklet af mennesker med et helt specifikt formål, og hvis styrke netop ligger i, at de opfører sig, som var de levende.

I eksemplet med at indsætte kunstig DNA i bakterier vil man kunne programmere cellerne til at producere komplicerede stoffer, som biobrændsel eller medicin. Men levende teknologi kunne også være materialer, der kan hele sig selv, hvis de beskadiges - eller computernetværker, der bekæmper virusangreb med en mekanisme, der i princippet virker nøjagtigt som en krops immunsforsvar.

Levende teknologier finder man i det allerstørste og det allermindste. Internettet kan virke som et nervesystem af milliarder af sensorer og hjerneceller, og det udvikler sig hastigt i regnekraft og forståelse.

I den anden ende af skalaen begynder den traditionelle opdeling i fysik, kemi, biologi og elektronik at udviskes. Der arbejdes med teknologi i den størrelseorden, hvor livets processer finder sted, og derfor kan værktøjer og mekanismer bruges på kryds og tværs af de skel, videnskaben sædvanligvis inddeler virkeligheden efter.
Man bruger ofte forkortelsen NBIC om det felt, hvor Nano-tech, bio-tech, it og den kognitive forskning (om tænkning og bevidsthed) smelter sammen.

Livet fungerer på måder, som vi hidtil har set som væsensforskellige fra rent mekaniske eller elektroniske processer. Det har egenskaber og mekanismer som evolution, reproduktion, stofskifte, følelser, evnen til at tage ved lære, bevidsthed og egen vilje.

Der kommer imidlertid flere og flere eksempler på menneskeskabte teknologier, der besidder mange af de egenskaber, og man kan spekulere på, om livets processer er nogle generelle principper, som ikke er begrænset til at foregå i biologiske organismer.

Altså eksempelvis at evolutionens udvælgelse af de bedst tilpassede fungerer præcist på samme måde på produkter, der lanceres på et marked, som på udviklingen af nye træk ved levende organsimer.

Eller at måden, en robot kan lære af sine erfaringer, eller udvise følelser og præferencer i grunden er det samme, man ser på biologiske væsener.

Man kommer uvægerligt ind i langhårede diskussioner om, hvorvidt det nu også virkelig er rigtigt liv, bevidsthed og så videre. Det virker umiddelbart som vigtige spørgsmål at få afklaret, men jeg har fundet ud af, at det er meget lettere at parkere den helt dybe filosofi og anlægge et mere praktisk syn på sagen.

Det vigtige er, at rent praktisk opfører teknologien sig som liv, og hvis vi kan udnytte og forstå det, så giver det os i mange henseender en mere indsigtsfuld og hensigtsmæssig måde at forstå den komplekse verden omkring os på.

Om det så, helt nede på bunden, er liv, eller bare en stadig bedre imitation af liv - det kan man spekulere på, når man går i kloster.

Universe Fonden.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S