Professor: Så sikker er din nye NemID

Interview: Et af de elementer i den nye signatur, der har fået bølgerne til at gå højt, handler om sikkerheden. Her fortæller en professor i it-sikkerhed om fordele og ulemper ved den valgte model.

Artikel top billede

Den nye signaturmodel har også fået en ny sikkerhedsstruktur, når den nye digitale signatur, NemID, bliver lanceret 1. juli.

Med NemID flyttes de sikkerhedsnøgler, der hidtil har ligget på den enkelte brugers harddisk, til centrale servere, som håndteres af PBS, der står bag løsningen.

Samtidig bliver der implementeret et ekstra niveau af sikkerhed, så løsningen kommer til at bestå af to sikkerhedsfaktorer - i form af et kort med engangskoder, der skal anvendes i kombination med det normale login, og password, den såkaldte tofaktor-sikkerhed.

Den manøvre har fået megen kritik, ikke mindst i Computerworlds debatforum. Det kan du læse mere om her.

Her vurderer Ivan Bjerre Damgård, professor i kryptering og it-sikkerhed ved Aarhus Universitet, den nye sikkerhedsmodel.

Fordele ved centralisering

Hvad ser du som fordelene ved en centralisering af sikkerheden?

"Der er to hovedbegrundelser for at vælge en ny sikkerhedsløsning. Den væsentligste er, at folks computere som udgangspunkt ikke er sikre. Det er i øjeblikket ikke svært at tiltvinge sig adgang til en anden brugers digitale signatur, og det har man ønsket at gøre noget ved med central opbevaring af sikkerhedsnøglerne.

Derved er det ikke længere nok, at stjæle noget fra pc'en for at få fingrene i en anden persons signatur.

Desuden samles certifikater og nøgleopbevaring under samme leverandør, hvilket betyder en mindre risiko for svindel.

Samtidig er der også et praktisk element i denne model. Man har ønsket at gøre det nemt at bruge signaturen, der nu ikke længere er bundet til en enkelt computer med en nøglefil.

Det største praktiske problem ved den eksisterende signatur er helt sikkert, at man er tvunget til at installere noget på sin pc, hvilket man ikke skal nu."

Hvilke problemer er der forbundet med den centrale nøgleopbevaring, og kan du forstå den kritik, som mange har været ude med?

"Ja, det kan jeg godt forstå, fordi den valgte model stiller nogle voldsomme krav til, at identifikationen er korrekt.

Hvis man havde muligheden for at opbevare sin private nøgle på betryggende vis hos brugeren selv, ville det være at foretrække.

Desværre har vi ikke en infrastruktur, der er sikker nok til, at det er muligt.

Kan det således betegnes som den mindst dårlige løsning, der er blevet valgt?

"Det er jeg tæt på at mene."

Tror du, at signaturen bliver et springbræt for tofaktor-sikkerheden i andre sammenhænge?

"Det er der ingen tvivl om.

Der er allerede både firmaer og erhvervsdrivende, som anvender to faktorer i sikkerheden, men signaturen kan blive den helt store start på tofaktor-sikkerhed."

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job