Mikrofon-badge styrer hjemmet via stemmekommandoer

Siemens har udviklet en lille mikrofon som mest af alt minder om et badge. Med den monteret i skjorten kan man styre de elektroniske apparater alene ved hjælp af stemmen.

Indhold

Siemens viste på den nyligt overståede CeBIT-messe et lille mikrofon-badge, som kan styre det digitale hjem med stemmekommandoer. Det skriver PhysOrg.

Man aktiverer den lille enhed ved at trykke på den med fingeren og stemmekommandoerne sendes derefter fra den lille enhed via Bluetooth til en central server i hjemmet.

Serveren er udstyret med stemmegenkendelses-software, som oversætter kommandoerne og sender dem videre til det rette apparat.

Man kan også bruge det lille mikrofon-badge til telefonsamtaler, hvor man så vil kunne høre den anden person tale gennem en indbygget højttaler.

Siemens arbejder også på email-understøttelse, som skal gøre det muligt at få læst sine emails op.

Men i virkeligheden er det kun fantasien, der sætter grænsen for hvad der er muligt. Man kan eksempelvis tænde og slukke lyset eller åbne og lukke døre.

Ligger man i sengen og kommer i tvivl om man har fået låst hoveddøren, så er det blot at trykke på knappen og bede om at få låst døren.

Produktet er stadigvæk kun i test-fasen og Siemens har ikke noget bud på, hvornår man vil kunne købe et mikrofon-badge.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS