HD-DVD klar inden årsskiftet

Ifølge interessegruppen bag HD-DVD-standarden er tre producenter nu klar til at begynde at producere HD-DVD-medier med plads til 30 gigabyte data.

Indhold

De første HD-DVD-ROM-medier vil ramme butikkerne inden året er omme. Det skriver CDRinfo.

Tre producenter er nu klar til at begynde produktionen af HD-DVD'er og det passer flere af de store filmselskaber i Hollywood ganske fint.

De har nemlig tidligere lovet at de første HD-DVD-film ville komme på gaden i fjerde kvartal 2005 og det ser ud til at filmselskaberne nu kan indfri det løfte.

HD-DVD er først og fremmest udviklet til at gemme højtopløseligt tv, og der kan ligge op til 30 gigabyte data på en dobbeltlags HD-DVD-ROM. En almindelig dobbeltlags DVD kan kun indeholde godt ti gigabyte.

HD-DVD er dog ikke ene om at bejle til forbrugeren om at blive dvd'ens afløser.

Sonys Blu-Ray standard har været på markedet i to år, men har endnu ikke formået at bide sig ordentligt fast, så intet er afgjort på forhånd.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job