ARM's mobilprocessor næsten stærk nok til en pc

ARM har udviklet en processor til mobile enheder, som er så stærk, at den næsten er i stand til at drive en pc. Og det til trods for, at den kun trækker 300 milliwatt.

Indhold

I går lancerede den britiske halvlederproducent ARM en processor, som skal revolutionere mobile enheder. Vidunderet hedder Cortex A8 og bygger på en 65 nanometer halvleder.

Ikke overraskende er Cortex 8 utrolig hurtig og sørger blandt andet for hurtigere afvikling af Java-applikationer samt dekodning af lyd og video. Alligevel forbruger den kun 300 milliwatt, hvilket gør den særdeles interessant for producenter af mobile enheder.

Processoren findes i forskellige versioner, som leverer mellem 600 MHz og 1 GHz. Niveau 2 Cache-hukommelsen kan varieres mellem 64 KB og 2 MB. Dette bør sikre en præstation, som kan måle sig med det, vi kender fra pc-processorer for blot få år tilbage.

Texas Instruments har allerede tegnet licens på processoren, men Freescale, Matsushita og Samsung skulle også være på vej.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job