OLED-briller erstatter skærmen

Nu kan du smide din 17" skærm i skraldespanden. Med et sæt eMagin Z8003D OLED-briller på næsen får du samme oplevelse, som hvis du havde en 105" skærm stående på skrivebordet.

Indhold

Virtual Reality er et begreb, der hører fortiden til. Mere nøjagtigt til de glade 80'ere, hvor begejstringen og forventningerne til et kommende højteknologisk samfund ikke just var proportionale med tidens faktiske, tekniske formåen og evne til at gøre drømmene til virkelighed.

Det siger vel sig selv, at et par enorme Virtual Reality briller med en vægt på over et kilo og en pris på flere månedslønninger ikke havde potentiale til at blive et folkeligt hit.

Vi skulle åbenbart helt frem til 2005, før drømmene om den virtuelle verden og tidens teknologi kom til at stemme overens. Men nu er virkeligheden blevet virtuel, og det er firmaet eMagin, der forsøger sig med et sæt Virtual Reality-briller, som er baserede på moderne teknologi.

Z800 3D Visor er et sæt OLED-briller på 200 gram og en lille OLED-skærm, der måler 1,5 centimeter diagonalt.

OLED-skærmen kan vise 16,7 millioner farver, 800 x 600 billedpunkter, og det betyder alt i alt, at øjnene narres til at tro, at de kigger på en 105" skærm.

Emagin hævder, at deres patenterede teknologi levererer bløde farver og høj opdateringshastighed, hvilket skulle give et naturligt billede uden støj og blink.

Brillerne reagerer på dine hovedbevægelser, hvilket gør det muligt, på Virtual Reality-maner, at se sig om i 3D-verdenen, som var man fysisk til stede.

Det lugter jo lidt af computerspil, men Z800 3D Visor kan også emulere flere separate skærme, hvilket kan anvendes til eksempelvis CAD.

Z800 3D Visor fra eMagin er et sæt moderne Virtual Reality-briller baseret på OLED-teknologi.

Der er indbygget lyd i brillerne, som tilkobles computeren via USB.

Z800 3D Visor kan bestilles på eMagins hjemmeside og koster cirka 5.400 danske kroner.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S