Tiden løber ud for armbåndsuret

Vi har ur i mobiltelefonen, i computeren og på MP3-afspilleren. Armbåndsuret ser ud til at gå en trist fremtid i møde.

Indhold

Måske skal urmagere i dag overveje, om det er tid til en omskoling, da fremtiden langt fra ser lys ud. Ifølge The Wall Street Journal dropper stadig flere teenagere og unge mennesker armbåndsuret, der ikke længere er smart.

De unge kan alligevel altid se, hvad klokken er ved at kigge på arsenalet af elektronisk isenkram, de trasker rundt med.

Mobiltelefonen, iPod'en og den bærbare computer viser alle, hvad klokken er slået, og tiden ser ud til at løbe ud for det gammeldags armbåndsur.

Den barske dom fra ungdommen er, at hvis det ikke kan spille musik, bruges til at chatte med vennerne eller surfe på nettet, så er det ligegyldigt at have spændt rundt om håndledet.

I USA kan den dalende interesse mærkes, og antallet af solgte ure målrettet teenagere og unge mennesker er faldet med ti procent i det forgangne år.

Faldet er især synligt i slutningen af 2005 til trods for julehandlen, skriver The Wall Street Journal.

Urmagere har dog luret, at der skal mere end blot tandhjul ind i armbåndsurene for at gøre dem interessante for ungdommen. Der findes i dag flere forskellige ure, der kan afspille MP3-filer.

Vi har også set et armbåndsur baseret på Palm OS med en 66 megahertz processor og otte megabyte RAM. Læs mere om den historie her.

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job