Sound Blaster lever!

Creative Labs har overgået sig selv og leverer et lydkort, der stiller konkurrenterne i skammekrogen.

Sound Blaster lever!

Creative Labs har lanceret endnu en serie Sound Blaster kort, men denne gang har producenten masser af spændende nyheder at byde på. X Fi Elite Pro er det ultimative allround kort til dem, der ikke har problemer med at få budgettet til at slå til.

Firmaet lægger ikke bånd på sig selv, når det praler med det nye lydkort, og med de senere års Audigy generationer i baghovedet var vi i begyndelsen kun moderat entusiastiske over at skulle kigge nærmere på endnu et medlem i Sound Blaster familien.

Lydkort integreret på bundkort er blevet ganske gode i den senere tid, og samtidig har Creative Labs ikke haft den store succes med at sælge Audigy kort blandt musikskaberne.

Hvis man skal lancere et nyt lydkort til forbrugerne, kræves der mere end bare marginale opdateringer og en pæn indpakning, men det gik hurtigt op for os, at Creative Labs har set tiøren falde. Sound Blaster X Fi er en helt ny lydchip med masser af spændende ting at byde på med hensyn til funktioner, og chippen har en langt større regnekraft end Audigy processoren.

Hurtigere og smartere

Takket være Audio Ring – en helt ny arkitektur, som indebærer en modulær intern kommunikation – kan kortet optimeres til forskellige anvendelsesområder.

I praksis indebærer det, at du som bruger skal vælge imellem “Gaming”, “Entertainment” og “Creation”, tre anvendelsestyper med de indstillinger af hardwaren, som passer til formålet. For eksempel er der ikke understøttelse af højopløselig lyd i spiltilstanden, men til gengæld er der fuld knald på 3D lydbearbejdningen.

Listen over nye funktioner er lang, men en af de mest interessante er det nye Crystalizer modul. Musik analyseres i realtid, og derefter konverteres signalet op til 24 bit med et udvidet dynamikområde.

Resultatet er rigtig imponerende, både med almindelige musik cd’er og med MP3’er. Bassen får et ekstra tryk, og diskanten lyder mere klar. Helhedsindtrykket er, at lyden får et større frekvensområde. Ulempen er, at del instrumenter mister noget af den originale karakter, men samlet set synes vi, at den meste musik faktisk lød bedre.

Skræmmende lydeffekter

En anden interessant nyhed er CMSS 3D. Simuleret surround og mulighed for miks til flere højttalere er ingen nyhed, men funktionen er blevet kraftigt forbedret i forhold til den tidligere version.

Uanset hvad man afspiller, kan man få lyden mikset til flerkanalslyd, afspillet som simuleret surround i dine stereohøjttalere eller som surround, hvis man har høretelefonerne på. Resultatet er bedre end noget andet, vi tidligere har hørt fra et lydkort, og nu behøver man ikke gå glip af spiloplevelsen, som om man sidder og spiller med høretelefoner ud på de små timer.

På spilsiden har det nye kort understøttelse af EAX 5 med 128 samtidige lyde og forbedrede rumeffekter. Aldrig før har Doom 3 været så skræmmende, og eftersom lydkortet selv står for beregningerne, kommer pc’ens processor ikke på overarbejde.

På kortet sidder 64 megabyte hukommelse, som spiludviklere kan bruge, så man kan nyde ukomprimeret lyd. Når spilproducenterne kommer på omgangshøjde med kortet, skal der sikkert hentes interessante opdateringer hjem.

Lydchips fra Live og Audigy serierne arbejder internt med en samplingsfrekvens på 48 kHz, hvilket ikke er optimalt, hvis man vil indspille sin egen musik. Nu er der også adgang til 44,1 kHz og 96 kHz.

Andre nyheder er 3DMIDI, der giver mulighed for at positionere MIDI lyd, samt otte 24 bit DSP effekter. Lydkortet byder således på en hel del potente funktioner til dem, der går og pusler med produktion af musik.

2.699 kroner er mange penge for et lydkort, og hvis man synes, det er i overkanten, er der tre billigere X Fi varianter at vælge imellem. Hvis man gerne vil have det allerbedste allround lydkort på markedet i dag, er der dog ingen vej uden om X Fi Elite Pro.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job