Billig skildpadde

Med Asus AX700 får man hvad man betaler for, hvilket i dette tilfælde ikke er særligt meget. Som grafikkort til pc’er, der hovedsageligt skal bruges til nyere spil er det en tand for langsomt.

Billig skildpadde

Grafikkortet AX700 til PCI Express porten kan fås til under en tusse, og det betyder naturligvis også, at ydelsen ikke når helt op at ringe. Det kniber med kræfterne i de nyeste spil som Doom 3 og Half Life 2, der virkelig formår at sætte grafikkort på den ultimative prøve.

Er man villig til at gå på kompromis med billedkvaliteten, kan man dog sagtens få en fornuftig ydelse ud af grafikkortet, men nogen hurtigløber er der altså ikke tale om.

Som det altid er tilfældet i denne prisklasse, er blæseren ikke noget at råbe hurra for. Den lider af det sædvanlige problem med en lille irriterende højfrekvent summen. Lyden er dog ikke værre, end at man godt kan holde den ud i flere timer i træk.

Grafikchippen er ATI’s Radeon X700LE, som er lillebror til X800 chippen, der var topmodellen sidste sommer. X700 har kun det halve antal pixelshadere, nemlig otte. Desuden er busbredden til hukommelsen også halveret fra 256 bit til 128 bit.

Der sidder 128 megabyte ram på grafikkortet, hvilket efterhånden også må betegnes som værende i den lave ende. De fleste nyere spil kan sagtens udnytte 256 megabyte på grafikkortet, og det gør grafikken både hurtigere og pænere.

Den lave pris kan også mærkes på den medfølgende software. Der er kun blevet råd til en cd med drivere og Asus’ egne ekstra programmer. Spil skal man altså selv investere i. Derudover medfølger der også en DVI > VGA adapter, DVI stikket til et almindeligt VGA stik, hvis man ikke har nok i det ene, der allerede findes på grafikkortet.

Asus har dog ikke noget at skamme sig over, da firmaet har formået at presse den ydelse ud af grafikkortet, som man kan forvente til prisen. Men vil man kunne spille de nye spil med den billedkvalitet, de var tiltænkt, er det ikke AX700, man skal investere i.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S