Billig skildpadde

Med Asus AX700 får man hvad man betaler for, hvilket i dette tilfælde ikke er særligt meget. Som grafikkort til pc’er, der hovedsageligt skal bruges til nyere spil er det en tand for langsomt.

Billig skildpadde

Grafikkortet AX700 til PCI Express porten kan fås til under en tusse, og det betyder naturligvis også, at ydelsen ikke når helt op at ringe. Det kniber med kræfterne i de nyeste spil som Doom 3 og Half Life 2, der virkelig formår at sætte grafikkort på den ultimative prøve.

Er man villig til at gå på kompromis med billedkvaliteten, kan man dog sagtens få en fornuftig ydelse ud af grafikkortet, men nogen hurtigløber er der altså ikke tale om.

Som det altid er tilfældet i denne prisklasse, er blæseren ikke noget at råbe hurra for. Den lider af det sædvanlige problem med en lille irriterende højfrekvent summen. Lyden er dog ikke værre, end at man godt kan holde den ud i flere timer i træk.

Grafikchippen er ATI’s Radeon X700LE, som er lillebror til X800 chippen, der var topmodellen sidste sommer. X700 har kun det halve antal pixelshadere, nemlig otte. Desuden er busbredden til hukommelsen også halveret fra 256 bit til 128 bit.

Der sidder 128 megabyte ram på grafikkortet, hvilket efterhånden også må betegnes som værende i den lave ende. De fleste nyere spil kan sagtens udnytte 256 megabyte på grafikkortet, og det gør grafikken både hurtigere og pænere.

Den lave pris kan også mærkes på den medfølgende software. Der er kun blevet råd til en cd med drivere og Asus’ egne ekstra programmer. Spil skal man altså selv investere i. Derudover medfølger der også en DVI > VGA adapter, DVI stikket til et almindeligt VGA stik, hvis man ikke har nok i det ene, der allerede findes på grafikkortet.

Asus har dog ikke noget at skamme sig over, da firmaet har formået at presse den ydelse ud af grafikkortet, som man kan forvente til prisen. Men vil man kunne spille de nye spil med den billedkvalitet, de var tiltænkt, er det ikke AX700, man skal investere i.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics